Ekonomide düze çıktık mı?

Saxo Capital Markets UK Yönetim Kurulu Başkanı Beecroft, klasik tarzda hızlı bir toparlanma yaşanabileceğini dile getirdi.

Ekonomide düze çıktık mı?

Saxo Capital Markets UK Yönetim Kurulu Başkanı Nick Beecroft, küresel ekonomik aktivitenin hızlanmakta olduğuna yönelik göstergelerin artmakta olduğunu ve şu ana kadar gördüğümüz yavaş büyümenin aksine klasik tarzda hızlı bir toparlanma yaşanabileceğini belirtti.

Beecroft sözlerini şöyle sürdürdü:Örneğin ABD’de toparlanmanın başlamasından 49 ay sonrasında GSYİH sadece %9 yukarda, ikinci dünya savaşı sonrası ortalamasına göre ise şu anda büyüme %17 düzeyinde olmalıydı. Bunu açıklamak için çok çaba harcandı, fakat büyük ihtimalle aşağıda sıraladığım nedenler açıklamak için yeterli olacaktır:

a) Batı hem kamusal hem de özel anlamda çok fazla borçlandı ve bu şu ana kadarki en kötü bankacılık kriziyle birleşince toparlanmanın güç kazanması çok fazla vakit aldı.

b) gelişmekte olan piyasalarda – özelliklede Çin – büyümenin dengesi kaydı, büyüme yatırım, gayrimenkul yatırımları ve ihracattan beslendi fakat tüketim çok düşük kaldı. Bu problemle artık ilgileniliyor fakat bu durum hem çok yavaş gerçekleşiyor hem de yakın vadede büyümeyi kötü anlamda etkileyebilir.

Her ne kadar Çin’in perakende satışlar verisi yıllık bazda Hazirandaki %11.7’den %11.3’e gerilemiş olsa da, işsizlik stabil ve Pekin’de ilk yarıdaki ekonomik yavaşlamanın nedeninin yavaşlayan özel tüketim olduğunun farkında. Örneğin, China Daily gazetesi dün otoritelerin enformasyon ürünlerinin tüketimini arttırarak sektörü iç talep artışı için motor haline getirmeyi hedeflediklerini yazdı. Çin enformasyon ürünleri ve servisleri tüketiminin yıllık bazda en az %20 hızında büyüyerek 2015 sonuna kadar 3.2 Trilyon CNY’ye ulaşması bekleniyor. Başka pozitif göstergeler arasında Temmuz ayında son bir yılın en yükseğine çıkan enerji tüketimi oldu. Madencilik, İmalat ve İnşaat gibi sektörlerin enerji kullanımı yıllık bazda %8.1 artarak 366.6 milyar kilowatt saat oldu.

ABD’ye dönersek Temmuz İşsizlik raporu biraz hayal kırıklığı yaratmış olabilir, fakat ileri dönük indikatörler (ISM Anketleri) beklentilerin yukarısında ve perakende satışlar sağlıklı görünüyor ayrıca son işsizlik başvuruları verileri de iyiydi.
İngiltere ekonomik verileri iyi geliyor ve önemli iyi yönde sürprizler var: İstihdam, haftalık kazançlar, PMIlar, Endüstriyel Üretim, Ticaret Dengesi, Konut İndikatörleri, devam etmeme gerek var mı?

Euro Bölgesi bile resesyondan çıkmayı başardı ve Euro’nun dostu Angela Merkel’in yeniden seçilmesi durumunda Draghi’nin maharetiyle de küresel büyümeyi geride tutmakta olan Euro bölgesinin dağılması ihtimali ortadan kalkmakta. Almanya’dan seçimlerinin bitmesinin ardından gerçek bir mali ve bankacılık birliğine yönelik adımlar gelecektir.

İngiltere’ye dönersek MPC toplantısının tutanakları Carney’in ciddi eleştirilere maruz kaldığını gösteriyor, birçok farklı sesin yükseldiği bu toplantı kurulun faizleri daha uzun sure düşük tutmaya bağlılığının beklenenden düşük olduğunu gösteriyor.
BoE başkanı Carney daha önce piyasaları faiz eğrisini düzleştirmeye ikna etmeye çalışmıştı, ve piyasaların faiz artışının zamanı ve miktarına yönelik beklentilerini yersiz olarak tanımlamıştı. Fakat artık bütün komitenin bu görüşte olmadığını biliyoruz. “İngiltere kısa vadeli faizleri Mayıs Enflasyon Raporu zamanındakinden yüksekte kalmaya devam etti; her ne kadar Mayıs’tan bu yana görülen artışın bir kısmı anlaşılabilir olsa da, çoğu üye artışın miktarının ekonomik durumdaki düzelmeden anlaşılandan daha fazla olduğu görüşünde. Diğer üyeler ise piyasadaki faizlerin kendi görüşlerindekinden çokta farklı olmadığı görüşünde.”

1. Maddede belirtilen 18-24 aylık vadeye karşı çıkan (Merkez Bankası eğer iki yıl içinde ineceğini düşünürse enflasyonda %2.5’in üzerine bir hareketi göz ardı edebilir) ve fazla uzun olduğunu düşünen MPC üyesi Weale’den daha fazla itiraz geldi.” Bir üye her ne kadar ileri yönlü hedef göstermenin prensiplerini kabul etse de orta vade de yaratabileceği enflasyon riskine karşı hedef göstermeyi kurulun orta vadede %2’lik enflasyon beklentisine uyumlu hale getirecek daha kısa bir vade kullanılmasını önerdi.”

İngiltere için parasal genişlemenin öldüğünü söyleyebiliriz, artık yeni bir parasal genişleme gelmesi olasılığı düşük. Hem bazı üyelerin genişlemeci tutumun etkinliğine karşı şüpheleri var hem de İngiltere’nin büyümesi bu yöndeki tartışmaları gereksiz kılacaktır.

Bütün bunlar tahvil piyasalarının faizlerde görülen yeni tepeleri test etmeye belki de geçmeye çalışacakları anlamına geliyor, bu krizden beri piyasaları iten güvenli liman arama çabasından çok artık uzun vadeli faizleri belirleyen standart risk primlerine dönüşe işaret etmekte.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir