Efes yatırımcısı ağlıyor

Alkole getirilen yasaklar nedeniyle borsada hızla değeri eriyen Anadolu Efes'in tahvil faizlerinde yükseliş yaşandı.

Efes yatırımcısı ağlıyor

AKP tarafından alkole getirilen yasaklar en çok Anadolu Efes'i vurdu. Şirketin borsada değeri hızla erirken, şirket tahvillerinin faizlerinde yükseliş gözlendi.

Anadolu Efes Kasım 2022 vadeli dolar cinsi tahvil faizi 9 Mayıs'tan bu yana 52 baz puan yükselerek geçtiğimiz hafta yüzde 3,99 ile rekor seviyesine çıktı. Anadolu Efes Kasım 2022 vadeli tahvil faizi Kasım’da yüzde 3.47 olurken geçtiğimiz Ocak ayında yüzde 3.79’a yükselmişti.

24 Mayıs tarihinde alkole getirilen yasakların meclisten geçmesiyle birlikte bir süredir aşağı yönlü seyreden Anadolu Efes hisselerinde düşüş hızlandı. 24 Mayıs'ta şirket hisseleri yüzde 7,6 oranında düşüşle 2011 Eylül'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.22 Nisan tarihinde 32 liradan işlem gören şirket hisseleri yüzde 14 oranında düşüşle 27,90 liraya geriledi.

 

Bloomberg'e konuşan CF Global'dan Julian Rimmer, alınan önlemlerin Anadolu Efes'in satışlarına zarar vereceğini belirtti. Garanti Yatırım analisti İrem Okutgen, tüketimi düşürmeye yönelik alınan tedbirlerin yatırımcı duyarlılığında negatif etkiye yol açtığını bildirdi. Söz konusu yasakların pazarda daralmaya yol açabileceğini kaydeden Okutgen, öncelikle ne derece uygulanabilirliğinin görülmesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's'den 'yatırım yapılabilir' notunu alan ilk Türk şirketi olmuş, Moody’s, Anadolu Efes’in uzun vadeli kredi notunu ‘Baa3’ görünümünü ise ‘Durağan’ olarak belirlemişti. ‘Yatırım yapılabilir’ kredi notuna sahip tek Türk şirketi olan Anadolu Efes, uluslararası piyasalardan Türk Hazinesi’nden daha ucuza borçlanmıştı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.