'Edward Snowden ülkesine ihanet etmiştir'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ulusal Güvenli Ajansı’nın (NSA) bilgilerini sızdıran eski istihbarat ajanı Edward Snowden’in ülkesine ihanet ettiğini söyledi.

'Edward Snowden ülkesine ihanet etmiştir'

Hindistan’daki resmi temasları kapsamında Hint mevkidaşı Selman Hurşid ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

NSA’in tartışmalara yol açan gözetleme programlarını savunan Kerry, bu programlar sayesinde terör saldırılarının engellendiğini ve hayatların kurtarıldığını söyledi. ABD’nin e-posta hesaplarını ve telefon konuşmalarını gözetlediği konusunda büyük bir yanlış anlaşılma olduğunu ifade eden Kerry, kişisel özgürlüklerin ihlal edildiğine yönelik iddiaları reddetti.

Kendisine sorulan bir soru üzerine ABD’nin gözetleme programlarına ilişkin bilgileri sızdıran eski NSA ajanı Edward Snowden hakkında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Snowden’in ülkesine ihanet etmiş birisi olduğunu söyleyerek, ilgili bütün ülkelere Snowden’i ABD’ye teslim etmeleri çağrısında bulundu.

Kerry, Snowden’in planladığı seyahat güzergahıyla ilgili ellerinde herhangi bir bilgi bulunmadığını belirtirken, Çin ve Rusya’nın buna yönelik herhangi bir bilgiye önceden sahip olmasının “endişe verici olacağını” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.