Edebiyat ve oyun dünyası yasta, Tom Clancy öldü

Eski CIA ajanı olduğu söylenen, eserlerinde bolca American propagandasıyla karşılaştığımız roman yazarı, belgesel ve bilgisayar oyunu yapımcısı Tom Clancy hayata veda etti.

Edebiyat ve oyun dünyası yasta, Tom Clancy öldü

2 Nisan 1947 doğumlu Thomas Leo Clancy Jr. soğuk savaş dönemi ve sonrasında yazdığı askeri, politik ve polisiye macera romanları ile ünlenen ABD 'li bir romancr. Yapıtları gerçekçiliği ve teknik detaylara gösterilen özen ile dikkat çeken Clancy, aynı zamanda askeri ve teknolojik konularla ilgili bir dizi dokümenter yaptı. Bilgisayar oyunu için danışmalıkda gerçekleştiren Clancy ismini bu yapıtlara marka olarak verdi. ABD Büyük Beyzbol Ligi'nde mücadele eden Baltimore Orioles takımının da ortağı olan Clancy, takımın halkla ilişkiler yöneticiliğini de yürütüyordu. Tom Clancy, ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde doğdu. Loyola Blakefield katolik lisesinden 1965 yılında mezun olan Clancy, Loyola College üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. .Buradan da 1969 yılında mezun olan Clancy, ABD Ordusu'nda hizmet etmek için başvuruda bulundu, ancak görme bozukluğu sebebiyle orduya alınmadı. Yazarlığa adım atmadan evvel kısa bir süre sigortacılık ile uğraşan Clancy, 1993 yılında bir grup yatırımcı ile ortaklık kurarak Baltimore Orioles beyzbol takımını satın aldı. Tom Clancy, 26 Haziran 1999 tarihinde 32 yaşındaki (kendisinden 21 yaş küçük) Alexandra Marie Llewellyn ile evlendi. Llewellyn, daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek olan Colin Powell'ın kuzeni olup çifti Powell'ın tanıştırdı.
Daha önce de askeri ve teknolojik konularla ilgili bir dizi dokümenter yaptı. Bilgisayar oyunu için danışmalık görevi yürütmüş olan Tom Clancy'nin isim hakları, 2008 yılında Fransız bilgisayar oyun yapımcısı Ubisoft tarafından açıklanmayan bir meblağ karşılığı satın alındı.
Tom Clancy genel olarak muhafazakar siyasi görüşe yakın gördü. 11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında başta NBC olmak üzere pek çok televizyon kanalında görüşlerine başvurulan Clancy, pek çok insan için şaşırtıcı bir şekilde saldırıların İslam dini ile bağdaştırılmaması gerektiğini savundu ve olaylardan başta CIA olmak üzere istihbarat örgütlerinin yetki ve kaynaklarını sınırlayan ABD politikalarını sorumlu tuttu. Daha sonraki dönemde de sık sık George W. Bush ve özellikle de eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'e yönelik eleştirilerde bulundu. Yapıtlarında ABD'ye düşman ülkeler olarak genellikle Sovyetler Birliği (Rusya), Çin, Hindistan, Japonya ve İran'a yer veren Clancy, buna karşılık İngiltere, Pakistan ve Suudi Arabistan'ı ABD'nin yakın ve sadık müttefikleri olarak betimledi.

ROMANLARI
Kızıl Ekim (The Hunt for Red October) (1984): Clancy'nin ilk yapıtı olup yazarın ünlü baş kahramanı Jack Ryan'ı da okurlarla tanıştırmıştır. Bir Sovyet nükleer denizaltısının ABD'ye iltica etmesini konu alan roman, 1990 yılında aynı isimle sinemaya uyarlanmış, filmde Ryan'ı Alec Baldwin, Sovyet denizaltısının kaptanı Marko Ramius'u ise Sean Connery canlandırmıştır. Türkçeye çevrilmiştir.

Kızıl Fırtına (Red Storm Rising) (1986): NATO ile Varşova Paktı ülkeleri arasında yaşanan konvansiyonel bir savaşı anlatan bu yapıt, Jack Ryan serisinden bağımsızdır. Türkçeye çevrilmiştir.

Tehlikeli Oyunlar (Patriot Games) (1987): Clancy'nin üçüncü, Jack Ryan serisinin ikinci kitabıdır. İngiliz Kraliyet Ailesi'ne yönelik bir terörist saldırıyı önleyen Jack Ryan'ın, intikam için ailesini hedef alan örgütle olan mücadelesini konu alır. 1992 yılında aynı isimle sinemaya uyarlanmış, filmde Ryan'ı Harrison Ford canlandırmıştır. Türkçeye çevrilmemiştir.

Kremlin'in Şeytanı (Cardinal of the Kremlin) (1988): Jack Ryan serisinin önemli yan karakterlerinden CIA ajanı John Clark'ı okuyucuyla tanıştıran bu yapıt, füze savunma sistemleri ve bilgisayar korsanlarını konu almaktadır. Türkçeye çevrilmiştir

Beyaz Tehlike (Clear and Present Danger) (1989): Jack Ryan serisinin bir başka yapıtı olup ABD'nin Kolombiya'da konuşlu uyuşturucu kartellerine karşı mücadelesini konu almaktadır. Türkçeye çevrilmiştir. 1994 yılında Açık Tehlike ismiyle sinemaya uyarlanmış, ülkemizde de gösterilen filmde Ryan'ı Harrison Ford canlandırdı.

Savaşın Bedeli (The Sum of All Fears) (1991): İsrail'e ait kayıp bir nükleer bombanın radikal İslami teröristler tarafından ele geçirilip ABD'nin Denver kentinde patlatılması sonucu yaşanan krizi konu almaktadır. Türkçeye çevrilmiştir. 2002 yılında bazı değişikliklerle sinemaya uyarlanmış, ülkemizde En Büyük Korku adıyla gösterilen filmde Jack Ryan'ı Ben Affleck canlandırdı.

Pişmanlık Olmadan (Without Remorse) (1993): Jack Ryan serisinin önemli yan karakterlerinden John Clark üzerine yoğunlaşan bu yapıt, Clark'ın Vietnam Savaşı'ndaki deneyimlerini ve CIA'ye katılışını konu almaktadır. Türkçeye çevrilmeyen yapıt, an itibariyle sinemaya uyarlanmakta olup filmde Clark'ı Joaquin Phoenix'in canlandırması planlanma.

Onur Borcu (Debt of Honor) (1994): Jack Ryan'ı ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak gördüğümüz roman, ABD ile Japonya arasında yaşanan bir savaşı konu almaktadır. 11 Eylül 2001 saldırılarına oldukça benzeyen finaliyle dikkat çeken roman, söz konusu saldırıları takiben Clancy'nin ufak çapta bir soruşturma geçirmesine sebep olmuştur. Türkçeye çevrilmemiştir.

Kesin Emirler (Executive Orders) (1996): Yazarın bir önceki eseri Onur Borcu'nu takip eden romanda Jack Ryan, ABD Başkanlığı görevini yürütmektedir. Bir yandan bir önceki romanın finalinde yaşanan saldırı sebebiyle ağır yara alan ABD parlamenter ve bürokratik sistemini ayağa kaldırmaya çalışan Ryan, bir yandan da Ortadoğu barışını korumaya çalışmaktadır. Başkan'ın Emirleri adıyla 2 cilt hâlinde Amerika Krizde ve Amerika Savaşta altbaşlıklarıyla Türkçeye çevrilen roman, 1450 sayfa ile Clancy'nin en uzun yapıtıdır.

Nükleer Denizaltı: Denizaltı Savaşı Taktikleri (SSN: Strategies of Submarine Warfare) (1996) ABD ile Çin arasında yaşanan bir savaş boyunca Los Angeles sınıfı bir nükleer denizaltının görevlerini konu alan bu roman, aynı isimli bir bilgisayar oyununa da ilham kaynağı olmuştur. Türkçeye çevrilmemiştir.

Gökkuşağı Altı (Rainbow Six) (1998) John Clark önderliğinde kurulan uluslararası bir anti-terör timinin maceralarını konu alan roman, aynı isimli bir bilgisayar oyununa da ilham kaynağı olmuştur. Türkçeye çevrilmiştir.

Ayı ve Ejderha (The Bear and the Dragon) (2000) Rusya ve Çin arasında Sibirya'daki doğal kaynakların paylaşımı sebebiyle yaşanan bir savaşı konu alan roman, Jack Ryan serisinin son kitabıdır. Türkçeye çevrilmemiştir.

Kızıl Tavşan (Red Rabbit) (2002) Jack Ryan'ın CIA'deki ilk yıllarını konu alan romanda Ryan, Papa suikasti'ni önceden haber alan bir Sovyet ajanının ABD'ye iltica etmesine yardımcı olmaktadır. Türkçeye çevrilmiştir.

Kaplanın Dişleri (The Teeth of the Tiger) (2003) Jack Ryan'ın oğlu Jack Ryan Jr.'ı okuyucuyla buluşturan romanda Ryan Jr., babasının başkanığı döneminde kurulan Kampüs isimli bir istihbarat örgütü adına çalışmaktadır. Türkçeye çevrilmiştir.

DANIŞMANLIK YAPTIĞI ESERLER

Tom Clancy, kendi yazdığı romanlar haricinde benzer konulu bir dizi romana danışmanlık yapmış ve bu romanların kendi ismi altında yayımlanmasına onay vermiştir.

Op-Center Serisi: Çeşitli CIA operasyonlarını konu alan bu seri, Jeff Rovin tarafından yazılmıştır. 12 kitaptan oluşmaktadır.

NetForce Serisi: Steve Perry ve Larry Segriff tarafından yazılan bu seri, 10 kitaptan oluşmaktadır. Bilgisayar korsanları, elektronik savaş ve istihbarat konularına ağırlık vermektedir.

PowerPlays Serisi: Jerome Preisler tarafından yazılan sekiz kitaptan oluşan bu seri, endüstriyel casusluk ve çokuluslu firmalar üzerine odaklıdır.

Splinter Cell Serisi: Raymond Benson tarafından David Michaels müstear ismiyle yazılan dört kitaptan oluşan bu seri, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı'na (NSA) bağlı gizli bir karşı-istihbarat örgütü olan Third Echelon bünyesinde görev yapan deneyimli ajan Sam Fisher'ın maceralarını konu almaktadır. Aynı adlı bir bilgisayar oyunu serisine de ilham kaynağı olan seri, gizli operasyonlar, teknolojik savaş ve kitle imha silahları konularına ağırlık vermektedir.

BELGESELLER

ABD Ordusu'na bağlı çeşitli savaşçı birlikler ve savaş gemilerini detaylı şekilde tanıtan bu yapıtlar Türkçeye henüz çevrilmemiştir.
Submarine: A Guided Tour Inside a Nuclear Warship (Denizatlı: Bir Nükleer Savaş Gemisi Rehberi) (1993)
Armored Cav: A Guided Tour of an Armored Cavalry Regiment (Zırhlı Birlik: Bir Zırhlı Birlik Rehberi) (1994)
Fighter Wing: A Guided Tour of an Air Force Combat Wing (Filo: Bir Savaş Uçağı Filosu Rehberi) (1995)
Marine: A Guided Tour of a Marine Expeditionary Unit (Deniz Piyade: Bir Deniz Piyade Birliği Rehberi) (1996)
Airborne: A Guided Tour of an Airborne Task Force (Hava İndirme: Bir Hava İndirme Birliği Rehberi) (1997)
Carrier: A Guided Tour of an Aircraft Carrier (Uçak Gemisi: Bir Uçak Gemisi Rehberi) (1999)
Special Forces: A Guided Tour of U.S. Army Special Forces (Özel Kuvvetler: Bir ABD Özel Kuvvetleri Rehberi) (2001)

BİLGİSAYAR OYUNLARI

1996 yılında bilgisayar oyunları yapımcısı Red Storm Entertainment'ı kuran Tom Clancy, bu firma bünyesinde konusu ve karakterleri kendisi tarafından geliştirilen çok sayıda başarılı oyuna imza attı. Daha sonra Ubisoft tarafından satın alınan firmanın geliştirdiği oyunların bir kısmı aşağıda listelendir:

Red Storm Rising: 1990 yılında Microprose tarafından aynı adlı romandan uyarlanan bir denizaltı savaşı oyunudur.

SSN: Aynı adlı romandan uyarlanan bir denizaltı savaşı oyunudur.

Shadow Watch: PowerPlays serisinin ilk kitabından uyarlanan bir strateji oyunudur.

Rainbow Six Serisi: Aynı adlı romandan uyarlanan takım-temelli taktik saldırı oyunları.

Tom Clancy's Rainbow Six (1998)

Tom Clancy's Rainbow Six: Eagle Watch (1999)

Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear (1999)

Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear: Urban Operations (2000)

Tom Clancy's Rainbow Six: Covert Operations Essentials (2000)

Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear: Black Thorn (2001)

Tom Clancy's Rainbow Six: Take-Down – Missions in Korea (2001)

Tom Clancy's Rainbow Six: Lone Wolf (2002)

Tom Clancy's Rainbow Six 3 (2003)

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Raven Shield (2003)

Tom Clancy's Rainbow Six: Broken Wing (2003)

Tom Clancy's Rainbow Six: Urban Crisis (2003)

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Black Arrow (2004)

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Athena Sword (2004)

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Iron Wrath (2005)

Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown (2005)

Tom Clancy's Rainbow Six: Critical Hour (2006)

Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas (2006)

Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas 2 (2008)

Ghost Recon Serisi: Takım-temelli taktik saldırı oyunları. Rainbow Six serisinden farklı olarak bu oyunlar daha çok dış mekanlarda
geçmektedir.

Tom Clancy's Ghost Recon (2001)

Tom Clancy's Ghost Recon: Desert Siege (2003)

Tom Clancy's Ghost Recon: Island Thunder (2003)

Tom Clancy's Ghost Recon: Jungle Storm (2004)

Tom Clancy's Ghost Recon 2 (2004)

Tom Clancy's Ghost Recon 2: Summit Strike (2005)

Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter (2006)

Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter 2 (2007)

Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier (2012)

Splinter Cell Serisi: Gizlilik temasını ön plana çıkaran taktik saldırı oyunları.

Tom Clancy's Splinter Cell (2002)

Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow (2004)

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (2005)

Tom Clancy's Splinter Cell: Essentials (2006)

Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent (2006)

Tom Clancy's Splinter Cell: Conviction (2010)

Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist (2012)

EndWar Serisi: 2020'lerde yaşandığı varsayılan bir Üçüncü Dünya Savaşı'nı konu alan strateji oyunları.
Tom Clancy's EndWar (2008)

H.A.W.X. Serisi:

Tom Clancy's H.A.W.X. (2009)

Tom Clancy's H.A.W.X.2 (2010)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *