Eczacıbaşı tavsiyelerini yeniledi

Eczacıbaşı Menkul, 10 tavsiyesini yukarı, 2 tavsiyesini aşağı yönde revize etti.

Eczacıbaşı tavsiyelerini yeniledi

Eczacıbaşı Menkul ( http://www.emdas.com.tr ) konu ile ilgili raporunda, AKBNK, ASYAB, ENKAI, TKFEN, FROTO, ISGYO, PRKME, TTKOM’u EÜseviyesine, TOASO ve TTRAK’ı da EY seviyesine yükseltirken, MGROS ve TUPRS ise EA seviyesine indirdiklerini, mevcut durumda model portföyünde ise  ISCTR, HALKB, TSKB, THYAO, TCELL, BIZIM, TRGYO ve EREGL'nin bulunduğunu belirtti.
   
Raporda şu değerlendirme yapıldı:
    "Büyük beklenti gerçekleşti: Türkiye yatırım yapılabilir statüsünde
   
Moody’s piyasa beklentilerini gerçekleştirdi ve Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyesine yükseltti. Bu sayede iki önemli derecelendirme kuruluşu tarafından yatırım yapılabilir statüsüne yükselen Türkiye tam anlamıyla yatırım yapılabilir seviyesine ulaşmış oldu. Bu beklentinin gerçekleşmesinin ardından, piyasa normal dinamiklere geri dönecektir. Bu bağlamda gördüğümüz önemli riskler, Fed’in niceliksel gevşeme yoluyla verdiği likidite ile ilgili kısıtlamaya gitme ihtimali, ABD-AB arasındaki trans-Atlantik ticaret görüşmeleri, jeopolitik gelişmeler ve anayasa değişikliği hususları olarak sıralanabilir. Bunun haricinde, bankacılık sektöründeki yeni regülasyon riskleri de piyasa açısından önem teşkil etmektedir. Öte yandan, olumlu tarafta ise yatırım yapılabilir notu sayesinde gelebilecek fon akımları, Kuzey Irak yönetimiyle yapılan enerji anlaşmaları,
büyük inşaat projeleri ve herşeye karşın olumlu seyreden şirket karlılık profilleri sıralanabilir.
   
Kısa vadede kar satışları devam etse de risk-getiri profili piyasada halen olumlu görünmektedir
   
Global bağlamda yatırımcıların yüksek getiri avına devam edeceklerini beklemekteyiz. Bu doğrultuda, her ne kadar ABD piyasası yatırımcılar açısından bir numaralı cazibe merkezi olarak gözükse de, Türkiye hisse senedi piyasası getiri potansiyeli ve yüksek kaliteli varlıklar sunabilmesi açısından, yatırımcılar açısından çekici olmaya devam edecektir.

TCMB, büyümeyi destekleyici, TL’de reel anlamda değerlenmeyi önleyici ve faiz oynaklığını azaltıcı politkalarını, sermaye girişleri devam ettiği sürece değiştirecek gibi gözükmemektedir.
   
Jeopolitik risklere karşı enerji anlaşmalarındaki potansiyel Suriye ile ilgili riskler sürse de, K. Irak ile yapılan enerji anlaşmalarının önemli potansiyeller içerdiğini düşünmekteyiz.

2013 yılı için %4,1 büyüme, %7 TÜFE artışı ve 1,86 USD/TL kur, 2014 yılı içinse %4,6 büyüme, %7,2 TÜFE artışı ve 1,97 USD/TL kur tahminlerimizi korumaktayız.

Revize ettiğimiz değerlemelerimize göre piyasada ortalama %21 getiri potansiyeli görmekteyiz. Piyasa ortalamada 12,1x F/K ile işlem görmekte olup, MSCI GOP Endeksine göre primlidir (10,9x). Tahminlerimizde yaptığımız değişiklikler: (i) Risksiz getiri oranı 100 baz puan inmiştir (TL bazlı %6,5),  (ii) faiz düşüşleri, regülasyon etkisi dahil banka kar tahminleri 2013 ve 2014 için  %4 ve %1 artmış, sanayi tarafında ise 2013 tahminleri %1 yükseltilmiştir. Konsensüs rakamlara göre tahminlerimiz %2 yukarıda görünmektedir.
   
10 tavsiyemiz yukarı 2 tavsiyemiz aşağı yönde revize edildi
   
AKBNK, ASYAB, ENKAI, TKFEN, FROTO, ISGYO, PRKME, TTKOM’u EÜ seviyesine, TOASO ve TTRAK’ı da EY seviyesine yükselttik. MGROS ve TUPRS ise EA seviyesine inmiştir. Mevcut durumda model portföyümüzde ISCTR, HALKB, TSKB, THYAO, TCELL, BIZIM, TRGYO ve EREGL bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.