''ECB'nin faiz artırması mümkün''

Avrupa Merkez Bankası üyesi Weidmann, ''Eğer enflasyon geri gelir ise ECB'nin faiz artırması mümkün'' dedi.

''ECB'nin faiz artırması mümkün''

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, enflasyonu frenleme ihtiyacı ortaya çıkması halinde ECB'nin faiz oranlarını artırması olasılığını dışlamadıklarını söyledi. 

ECB'nin faizleri uzun süre cari seviyede veya daha düşük tutma şeklinde ortaya koyduğu yol haritasının, gelecekte enflasyon baskılarının ortaya çıkması halinde faizlerin artırılması olasılığını dışlamadığını ifade eden Weidmann, ortaya konan yol haritasının bir strateji değişikliği olmadığını da vurguladı.

Weidmann açıklamasında, ekonomi, fiyatlar ve kredilerin düşük faizlerin haklı gösterdiğini belirtirken, düşük faizin finansal istikrar için riskler taşıdığını da ifade etti.

AVRUPA MERKEZ BANKASI MESAJLARINI TEKRARLADI

Avrupa Merkez Bankası, bugün yayınladığı Temmuz ayı bülteninde, Banka Başkanı Mario Draghi'nin 4 Temmuz'daki faiz toplantısı ardından
verdiği mesajları tekrarladı. 

Temmuz ayı bülteninde, "Yönetim konseyi, ECB faiz oranlarının uzun bir dönem için cari veya daha düşük seviyede kalmaya devam etmesini bekliyor. Bu beklentiler, reel ekonomi ve bastırılmış parasal dinamikleri dikkate alarak enflasyon için bastırılmış görünümün orta vadede devam edeceği beklentilerini temel alıyor.

ECB, Avro Bölgesi'nde fiyat baskılarının orta vade düşük kalmaya devam edeceğini belirtirken, güven göstergelerindeki sonrakamların düşük seviyelerden daha fazla iyileşme gösterdiğini vurguladı. 

ECB ayrıca, faizler konusunda ortaya konan yol haritasının ECB'nin görevleri ile tam olarak uyumlu olduğunu da ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.