ECB'den yeni bir adım beklenmiyor

Avrupa Merkez Bankası(ECB) toplantısı bugün yapılacak. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları sonrasında toplantının rahat geçmesi bekleniyor.

ecb'den yeni bir adim beklenmiyor Analistlere göre, Avrupa Merkez Bankası'nın(ECB), Aralık ayı toplantısında roketatar fırlatması beklenmiyor; fakat değişik uyarıcı silahlara başvurabilir.
Analistlere göre, bugün, Frankfurt’ta yapılacak toplantı için, ECB'nin üzerindeki baskı geçen hafta beklentinin üzerinde gelen enflasyon verilerinin sonrasında gevşedi. Yıllık HICP (Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi) enflasyonu Kasım ayında yüzde 0,7'den yüzde 0,9 oranına yükseldi.

Ekim ayında sürpriz şekilde düşük gelen veriler, 17 ülkenin dahil olduğu euro bölgesi için deflasyon kaygılarını beraberinde getirmişti. Bu, ECB'nin yüzde 0,50 olan referans oranının Kasım ayında yüzde 0,25'e düşürmesini teşvik ediyordu.

Societe Generale Global Ekonomi Müdürü Michala Marcussen konu hakkında yazdığı raporda ''Bu haftaki toplantıda ECB'nin güvercin tonunu sağlamlaştırması; fakat yeni bir adım atmaması gerekiyor. ECB'nin elinde bir kaç tane aracı kaldı, fakat biz büyük bir roketatar kullanmasını beklemiyoruz'' ifadeleri kullandı.

ECB'nin perşembe günü toplantısında büyük bir hamle yapmasını beklemeyen Marcussen bunun yerine gözlerin, yapılacak olan 2015 GSYH büyümesi ve enflasyon tahminlerinde olması gerektiğini söyledi.

Macussen'e göre enflasyon tahminleri muhtemelen 1,3'ün altında gerçekleşecek, ECB'nin daha önce yapmış olduğu yüzde 1'lik büyüme tahmininde ise bir değişiklik olmayacak.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *