ECB tetiği çekmeye hazır

Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden gelen, ECB'nin harekete geçmeye hazır olduğu açıklamalarıyla yatırımcılar güvenli varlıklardan kaçıyor.

ecb tetigi cekmeye hazirAvrupa Merkez Bankası yetkililerinden gelen, ECB'nin harekete geçmeye hazır olduğu açıklamaları ve stagnasyon endişelerinin artmasıyla yatırımcılar yeniden güvenli varlıklardan kaçıyor.

Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan Profesyonel Tahminciler 2. Çeyrek Anketi sonuçlarına göre, profesyonel tahminciler AB uyumlu Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi için tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Profesyonel tahminciler 2014 yılı için AB uyumlu TÜFE tahminlerini Şubat ayındaki ankette yer alan yüzde 1,1'den yüzde 0,9'a indirdiler. 2015 için TÜFE tahmini yüzde 1,3'den 1,4'e, 2016 için ise yüzde 1,7'den 1,5'e revize edilirken, uzun vadeli enflasyon tahmini de yüzde 1,9'dan 1,8'e indirildi.  BNP Paribas Avrupa ile CEEMEA ekonomistlerinden Ken Wattret, enflasyon hedefleri söz konusu olduğunda ECB'nin kredibilitesini kaybetmeye devam ettiğini belirtti.  CNBC'nin haberine göre, dün Hollanda, İtalya, Portekiz ile Fransa'dan gelen ilk çeyrek büyüme verileri beklentileri karşılamadı. Euro Bölgesi'nde ilk çeyrek büyümesi yüzde 0,2 ile yüzde 0,4'lük beklentinin altında kaldı. TÜFE ise yüzde 0,7 ile beklentiler doğrultusunda geldi.  Piyasalar bir sonraki adımın ne olacağını sorgularken, ECB yetkilileri hemen hemen her gün piyasaları sakinleştirici yönde mesajlar veriyor. ABD'li fon yöneticisi David Tepper, deflasyonist ortama ilişkin endişelerinin olduğunu kaydederej Avrupa Merkez Bankası'nın para politikasında gevşemeye gitmesine ihtiyaç olduğunu savundu.  Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, dün yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nde hala deflasyona dair bir kanıt görmediklerini, ancak böyle bir kanıt görülmesi halinde Banka'nın hızlı bir şekilde harekete geçmeye kararlı olduğunu söyledi.  Euro Bölgesi'nde enflasyonun uzun süre, bu yılın geri kalanında, düşük kalmasını beklediklerini ifade eden Constancio, ancak uzun vadelie nflasyon bekleyişlerini hala iyi çıpalanmış durumda olduklarını vurguladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *