''ECB için Mayıs çok erken''

Bugünkü Avrupa Merkez Bankası toplantısından değişiklik beklemeyen uzmanlar, beklentilerini paylaştı.

''ecb icin mayis cok erken''Bugün gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası toplantısından değişiklik beklenmiyor.

Avrupa Komisyonu'nun Euro Bölgesiiçin büyüme ve enflasyon tahminini düşürmesiyle ECB üzerindeki baskı her ne kadar artmış olsa da, piyasa uzmanları bugünkü toplantıdan değişiklik beklemediklerini ifade ediyor.

Legal & General Investment Management Stratejisti Ben Bennett, ECB toplantısının Avrupa Parlamentosu seçimlerine çok yakın olması nedeniyle ECB'den yarınki toplantıda niceliksek gevşeme açıklaması beklemediğini belirtti. Haziran ayında bir adım gelmesinin daha muhtemel olduğunu kaydeden Bennett, ECB'nin bir parasal genişleme programı üzerinde fikir birliğine varmasının zor göründüğünü, daha uzun süre beklenebileceğini dile getirdi.  BlackRock Euro Sabit Getiri Birim Şefi Michael Krautzberger, faiz indirimi ya da negatif faizin uzak ihtimal olmasa da Mayıs ayının çok erken olacağını söyledi. Haziran ayında bu yönde adım beklediklerini bildiren Krautzberger, ''Niceliksek gevşeme ise bu yılın sonları için mümkün ama buna da daha az ihtimal veriyoruz'' diye konuştu.

JP Morgan Ekonomisti Greg Fuzesi, bu haftaki toplantıda aksiyon beklentilerinin yüzde 20-25, yeni öngörülerin mevcut olacağı Haziran ayında ise riskin yüzde 40 düzeyinde olduğunu belirtti. Herhangi bir aksiyon adımının küçük olacağı görüşünün paylaşıldığı değerlendirmede, asıl sorunun ECB'nin verilere nereden bakacağı konusu olduğuna dikkat çekildi.  JP Morgan Ekonomisti,

"Eğer aksiyon almak isterse yakın vadeli enflasyon öngörüsünün muhtemel aşağı yönlü revizyonuna işaret ederek uzun süreli düşük enflasyon döneminin fazla uzadığını savunabilir. Eğer aksiyon almamayı tercih ederse üç yıllık vadeye işaret edip enflasyonda hala hedefe doğru artış beklendiğini ifade edebilir. İkincisini yapacağını tahmin ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Deutsche Bank Kur Stratejisti Bilal Hafeez, ECB'nin Mayıs ayında adım atmasının muhtemel olmadığını, Haziranda ufak bir adım atabileceğini, Eylül ayında ise parasal genişlemeye başlayabileceğini belirtti.

Barclays Analistleri Thomas Harjes, Antonio Garcia Pascual ile Philippe Gudin, Mayıs ayında faiz oranlarını değiştirmesini beklemediğini bildirdi. Anketlerin, son ayda Euro Bölgesi'nde büyümenin hız kazanırken, deflasyonist baskıların sürdüğünü ve bu karışık sinyallerin ECB'nin orta vadeli fiyat gelişmelerini zorlaştırdığını ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir