ECB devlet tahvili risklerine karşı tedbir alacak

Avrupa Merkez Bankası, devlet tahvili risklerine karşı tedbir almaya hazırlanıyor.

ecb devlet tahvili risklerine karsi tedbir alacakFinancial Times gazetesinin haberine göre Avrupa Merkez Bankası, bankaların ellerindeki devlet tahvillerinden kaynaklı risklere karşı tedbir almaya hazırlanıyor. 

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Peter Praet, FT'ye yaptığı açıklamada avro bölgesi bankalarının ellerindeki devlet tahvilleri için sermaye tutmaya zorlamayı deneyeceklerini, böyle bir adım ile zayıf bankarın ECB'den aldıkları nakiti krizin vurduğu ülkelerin tahvillerine yönlendirmelerinin önüne geçmek istediklerini söyledi.

Praet merkez bankasının, geleneksel olarak risksiz sınıfında yer alan ülke tahvillerindeki zorunlulukları sıkılaştırmak için baş banka regülatörü olarak yeni güçlerini, para çıkaran kurum olan eski görevi ile birleştirebileceğini değerlendirdiğine dikkat çekti.

 Praet, ECB'nin bankaların denetim, gözetimi konusunda verilen yeni görevi, devlet tahvilleri konusunda zorunlulukları sertleştirmek için kullanacağını belirtti. 

Praet, "Sağlık kontrolü, Euro Bölgesi hanehalkları ve şirketlerine verilen kredileri azaltırsa, o zaman AMB bir tur daha ucuz kredi sağlayabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir