ECB: Bankalarda iflas riski artıyor

ECB, Euro Bölgesi'nin düşüşteki ekonomisi ve problemli kredilerdeki artışların yeni bankacılık krizi riski doğurduğu uyarısı yaptı.

ECB: Bankalarda iflas riski artıyor

Avrupa Merkez Bankası’ndan(ECB) yapılan uyarıda euro bölgesi ekonomisinde artan borç ve problemli krediler nedeniyle bankaların risk altında olduğuna dikkat çekildi.

Bankacılık krizi riskinin yükselişe geçtiğine vurgu yapan ECB uzayan resesyonun pek çok kredi sahibini zora soktuğunu bunun da bankaları olumsuz etkilediğini belirtti.  ECB başkan yardımlarından Vitor Constancio’nun değerlendirmesinde 2013’ün bankalar için iyi bir yıl olmadığına vurgu yapılırken, bankalarda batma riskinin arttığı uyarısı yapıldı.

Constancio spesifik olarak ülke ismi vermezken, yüksek işsizlik ve konut fiyatlarında düşüş  yaşayan ülkelerin risk altında olduğunu belirtti. 2008 krizinde zararlardan tam olarak kurtulamamış bankaların yeniden yük altına girdiğine dikkat çekildi.

Belirtilen özelliklere bakıldığında ilk akla gelen ülkeler İtalya, İspanya, Yunanistan ve Portekiz olurken Almanya gibi güçlü ekonomilerin bankalarının da kötü krediler nedeniyle risk altında olduğu kaydedildi.

Avrupa finans dünyasının her altı ayda bir nabzını yoklayan ECB, son hazırladığı 128 sayfalık raporda, artan endişeler büyük yer buldu.  Bankaların sermaye zayıflıkları altı çizilen bir diğer önemli nokta oldu.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *