Düzenlemeler şirketlerin belini büküyor

Uluslararası hukuk firması Berwin Leighton Paiser'ın Perşembe günü yayınladığı rapora göre, dünya genelindeki şirketlerin yönetmeliğe uyum masraflarının oldukça yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Düzenlemeler şirketlerin belini büküyor

Uluslararası hukuk firması Berwin Leighton Paiser'ın 'İş hızı' başlığı altında yapılaşan çalışma süresince, içlerinde petrol ve gaz, finans ve gayrimenkulün de bulunduğu 6 sektörden 250 global şirketle görüşmeler yapıldı.

Bu araştırmaya dahil olan ülkeler ise Almanya, İspanya, İtalya, Fransai Çin, Japonya, Hong Kong ve Singapur olarak belirlendi. Berwin Leighton Paisner yaptığı açıklamasında on ekonomiden altı sektörün toplam uyum maliyetinin 1,2 trilyon dolar olduğunu söyledi.

Paisner ''Yenilik yapmanın önemi ve liderlerin bilgilendirilmesi araştırma boyunca ana temayı oluşturdu. Şirket yöneticilerin bir çoğu yenilik yapmanın şirket büyümesi için kritik rol oynadığını söylemesine karşın neredeyse üçte biri düzenlemelerin bunu zorlaştırdığını ifade etti ''şeklinde konuştu.

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 40'ından daha fazlası cirolarının yüzde 5-10'unu düzenlemelere uyum sağlamak için harcadıklarını belirtti. Bununla birlikte ABD'deki katılımcıların yüzde 59'u, Asya'dakilerin yüzde 54'ü ve Avrupa'dakilerin ise yüzde 40'ı devlet tarafından getirilen düzenlemelerin yenilik yapma yetilerini arttırmaya yardımcı olduğunu ifade etti.

ABD'de yanıtlayıcıların yüzde 54'ü finansal düzenlemelerin ekonomik büyüme önünde çok büyük bir engel oluşturduğunu ve bundan duydukları kaygıları ifade ederken, Asya için bu oran yüzde 42 ve Avrupa için yüzde 28 olarak gerçekleşti.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + = 20