Düşük faizde uzlaştılar

G20 finans yöneticileri faiz oranlarının düşük seviyede tutulması konusunda mutabakata vardı.

Düşük faizde uzlaştılar

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Türkiye’yi temsil ettiği G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı sona erdi.

Toplantı sonrası basına değerlendirmede bulunan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, G20 finans yöneticilerinin faiz oranlarının düşük seviyede tutulması konusunda mutabakata vardığını söyledi.

Her durumda düşük faiz oranlarının devam edeceğini kaydeden Rus bakan, “Bu anahtar bir karar. Para ucuz kalacak…” dedi.

Toplantıda düşük faiz oranları ile birlikte ülkelerin rezerv kur politikalarını nasıl geliştirecekleri ve bu politikanın gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelere nasıl etki yapacağını değerlendirdiklerini kaydeden Siluanov, sadece ABD’nin para politikalarında kolaylaştırmayı sıkılaştıracağı sinyalinin tüm piyasalarda ciddi karşılık verdiğini hatırlattı. Siluanov bu yöndeki kararların her ülkenin kendi makroekonomik durumları ile ilgili olduğunu da hatırlattı.

Siluanov ülkelerin borçlanma yönetimleri ile ilgili yeni prensiplerin yer aldığı taslak bir metnin Ekim ayında yapılacak finans forumunda kabul edilebileceği bilgisini verdi. G20 çerçevesinde 8-9 Ekim’de yapılacak forum Uluslar arası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası tarafından planlanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir