Düsseldorf Konsolosluğu'nda CHP'li temsilciden oy terbiyesizliği

Almanya'da ailesi ile birlikte oy kullanmaya giden konuşma engelli Türk kıza sandık görevlisinden akıl almaz itiraz geldi.

konusma engelli kiza

Yurtdışında yaşayan 2 milyon 800 binin üzerinde Türk seçmen, milletvekili genel seçimi için 8 Mayıs’ta oy kullanmaya başladı.

Almanya'da ise bugün sandık başında akıl almaz bir olay yaşandı.

30 yaşındaki Nurseza Özdemir, anne ve babası ile birlikte oy kullanmak için Düsseldorf Konsolosluğu'na gittiklerinde, CHP adına orada olan sandık görevlisinin "Nurseza oy kullanamaz" şeklindeki çıkışı ile adeta şok oldular.

2 Nolu sandıkta oy kullanmak için Düsseldorf Konsolosluğu'na gelen Özdemir ailesi, konuşma engeli bulunan kızının oy kullanmasına karşı çıkan sandık görevlisi ile tartışma yaşadı. İddiaya göre sandık görevlisi Nurseza Özdemir'in konuşma engelinin yanı sıra aklı dengesinin de yerinde olmadığını ifade ederek, oy kullanamayacağını söyledi.

Duruma kızan Nurseza Özdemir'in ailesi ise, kızlarının konuşma engellinin olduğunu aklının yerinde ve konuşmasını kendilerinin anladığını belirtti.

"KIZIMA DALGA GEÇER GİBİ 2X2 KAÇ EDER DİYE SORDU"

Kızının adeta 'deli' yerine konulmasını ve yaşanan olayı gözyaşları içinde anlatan 59 yaşındaki anne Gülseren Özdemir, "Eşim Şerafettin Özdemir ve kızım Nurseza ile birlikte  Vatandaşlık görevimizi yerine getirmek için Düsseldorf Konsolosluğu'na oy kullanmaya gittik. Ama CHP adına orada bulunan sandık görevlisi 'kızınızın aklı dengesi yerinde değil oy kullanamaz' dedi. Ben de kendisine kızımın sadece konuşma engeli var aklı dengesi yerinde hiçbir sağlık problemi yok dedim. Bunun üzerine kendisiyle tartışma yaşadık. Sonra dalga geçer gibi kızının aklının yerinde olduğunu görmek için soru soracağım dedi ve 2 çarpı 2'nin kaç ettiğini sordu. Bende buraya üniversite sınavına değil oy kullanmaya geldik dedim. Tartışma sonrası oradaki seçim kurulu toplandı" dedi.

"KIZIM ALMANYA'NIN SEÇİMLERİNDE DE OY KULLANDI"

Seçim Kurulu'nun toplanarak ortak karar aldığını ve kızının yaşanan tartışmadan sonra oy kullandığını ifade eden anne Gülseren Özdemir, "Kızımın oy kullanmasına karşı çıkan kadın beni ve kızımı başörtülü görünce böyle bir şey yaptı. Kızımı adeta deli yerine koyarak bize hakaret etti. Kızımın oy kullanmama gibi bir durumu olamaz çünkü raporu da var. Almanya'da gerçekleşen belediye başkanlığı seçimlerinde oy kullandı. Türkiye'nin 2011 genel seçimlerinde oy kullandı. Son olarak da Kapıkule Sınır Kapısı'nda 10 Ağustos'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandı. Biz yaşanan olay karşısında çok üzüldük. Bu bize tamamen başörtülü olduğumuz için yapıldı. Bu konuda Başbakan ve ilgili yetkililerden seçimlerde yaşananlara daha dikkatli olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Nurseza Özdemir, Seçim Kurulu'nun toplanması maddelerin tek tek incelenmesinin ardından oyunu kullandı. Yaşanan tartışmalı oy kullanımından dolayı görevliler tarafından tutanak tutuldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *