Dünyanın en iyi banknotu seçildi

Kazakistan'da tedavülde olan bin tengelik banknot, dünyanın en iyi banknotu seçildi. Tenge, üst üste üç yıldır Uluslararası Banknot Cemiyeti (IBNS - International Bank Note Society) tarafından dünyanın en iyi banknotu seçiliyor.

dunyanin en iyi banknotu secildi

Kazakistan Merkez Bankası Banknot Basım Müdürü Jomart Kajmuratov, Uluslararası Banknot Cemiyeti'nin 2011 yılında 10 bin, 2012 yılında ise 5 bin tengelik banknotu dünyanın en iyi banknotu olarak ilan ettiğini söyledi. Kendilerini gururlandıran diğer bir hususun da bu yıl yine aynı organizasyon tarafından tedavüle yeni sürülen bin tengelik banknotun 2013'ün en iyi banknotu seçildiğini duyuran Kajmuratov,"Bana göre bu Uluslararası Banknot Cemiyeti tarihinin en önemli olayıdır.''dedi.

2013'ün en iyi banknotu seçilen bin tengenin ön yüzünde Külteğin anıtlarından bir alıntı ve Kazak Eli Anıtı, arka yüzünde ise savaşan asker figürleri ile bir geyik resmi bulunuyor.

Tenge'nin dizaynı ile birlikte üzerinde oyma baskı, transparan özellikler , özel güvenlik ve performans özellikleri ile mürekkep, hologram ve eşsiz numaralandırma sistemi içerdiğini ve elelementleriyle de dünya standartlarına uygun olduğunu hatırlatan Banknot Basım Müdürü , her yıl paraların üzerindeki şekilleri değiştirerek yeniden bastıklarını vurguladı.

TENGE 140 ÜRÜNDEN BİRİ

Tenge'nin dizaynını bağımsızlıktan bu yana Mendibay Alin'in yaptığını hatırlatan Kajmuratov, Tenge'nin Kazakistan Ulusal Bankası Banknot Basım Merkezi tarafından üretilen 140'a yakın üründen birisi olduğunu açıkladı.

Fabrikanın dünyanın son teknolojileriyle donatıldığını ve pasaporttan diplomaya kadar, geniş bir ürün yelpazesi içinde üretim yaptıklarını vurgulayan Kajmuratov, para basımıyla alakalı bir çok ülkeyle görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Aralarında Türkiye'den Merkez Bankası yetkililerinin de bulunduğu bir dizi ülkeyle görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Banknot Basım Müdürü , hangi ülkelerin banknotlarını bastıkları hakkında bilgi vermekten kaçındı.

İLK TENGE 1995'TE BASILDI

Kasım 1993 yılında Kazakistan'ın kendi parasını ilk olarak İngiltere'de bastırdığını hatırlatan Banknot Basım Müdürü Kajmuratov,1995 yılında kendi fabrikalarının hazır olmasıyla Tenge'yi Kazakistan'da basmaya başladıklarını söyledi.

Merkez Bankası bünyesinde bulunan Darphane Müdürü Farit Tuganbayev ise banknot gibi metal ve renkli metal para basımında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiklerini bildirdi. Özel gün ve bayramlar dolayısıyla yaklaşık 80 hatıra paranın piyasaya sürüldüğünü hatırlatan Tuganbayev, altın ve gümüşten başka son zamanlarda ise sadece Avusturya'da basılan Tantal'ı kullanmaya başladıklarını vurguladı.

1993 yılında Tenge kanunun çıkmasıyla basılan küpürlerde daha çok Abay, Alfarabi, Abılayhan gibi Kazakistan tarihinde iz bırakan şahsiyetlerin resimleri yer alırken, son zamanlarda çıkanlarda ise daha çok anıt ve yerel motifler öne çıkıyor.

BANKNOTLAR YÜZDE YÜZ PAMUKTAN

Pamuk liflerinin 1 milimetre inceliğe kavuşması için suyla karıştırılarak elde edilen karışım daha sonra basım aşamasında silindirin karışımdaki suyu süzerek pamukları para kalıbına dökmesiyle elde ediliyor. Liflerin para kalıbında sıkıştırılmasıyla banknotlardaki desenler daha canlı görünüyor.

1 doların 182 tenge olduğu Kazakistan'da madeni paralar; 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 ve banknot olarak da 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 tenge hali hazırda tedavülde bunuluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *