Dünyanın en büyük emeklilik fonu BoJ’dan şüpheli

Dünyanın en büyük emeklilik fonu BoJ’un yüzde 2’lik enflasyon hedefini çok gerçekçi bulmadıklarını açıkladı.

Dünyanın en büyük emeklilik fonu BoJ’dan şüpheli

Dünya'nın en büyük emeklilik fonu olan Japonya Devlet Emeklilik  Yatırım Fonu'nun (GPIF) başkanı Takahiro Mitani, BOJ'un yüzde 2 enflasyon hedefine kuşku ile yaklaşıyor.

Mitani yaptığı açıklamada, BOJ'un 2 yıl için yüzde 2 enflasyon hedefi verirken biraz aşırıya kaçmış olabileceğini düşündüğünü belirtti. 
    
Mitani yaptığı açıklamada, "BOJ, eğer enflasyonu yükseltmek için cesur adımlar atacağını söylerse enflasyon bekleyişlerinin yükseleceğini ve buna bağlı olarak fiyatların artacağını düşünüyor. Ancak gerçek bu kadar düz değil. Balon oluşsa bile enflasyon sadece yüzde 1 civarında olur" diye konuştu.

112 trilyon Yen’lik (1.14 trilyon dolar) emeklilik fonunun başındaki Mitani, 15 yıllık deflasyon sonrasında BoJ’un hedefinin cesur ama çok zor olduğunu belirtti.  BoJ’un hedefi yüksek tutup cesur bir adım atması ile hedeflerin ve fiyatların yükselmeyeceğini dile getiren Mitani, bir sonraki adımın ne olacağını merak ettiğini belirtti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, ülke ekonomisi desteklemek için kamu harcamaları, vergi reformu ve piyasalarda serbestleşme vaadlerinde bulunurken, BOJ da önümüzdeki yılın sonuna kadar parasal tabanını ikiye katlama vaadinde bulundu. Dünya Bankası'nın verilerine göre Japonya yüzde 2 enflasyonu en son 21 yıl önce gördü.

Japonya'nın gayrisafi yurtiçi hasılasının 1.3 trilyon dolardan 3 trilyon dolara tırmandığı ve Nikkei 225 Endeksi'nin 39,000 puana sıçradığı 1980'lerin son 5 ayında da enflasyon yüzde 1.2'lerde seyrediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir