Dünyada yeni kriz naraları yükseliyor: ''Tehlike kapıda!''

Uzmanlar hala yeni bir krizin gelebileceği konusunda uyarıyor.

''tehlike kapida!''

2008 krizinin üzerinden 6 yıl geçti fakat uzmanlar hala yeni bir krizin gelebileceği konusunda uyarıyor.

Financial Times'ın Ekonomi Başyazarı Martin Wolf, 2008 finansal krizden beri küresel finansal sistemin başka bir krizi önlemek için yeterince ilerleme göstermediğini söyledi. Wolf Yahoo'ya yaptığı açıklamada, ''Durumumuz gerçekten değişim göstermedi'' diye konuştu.

Hala daha fazla borçla büyümeye talebin oluştuğuna dikkat çeken Wolf, borç makinesinin yeniden çalışmaya başladığını dile getirdi.  Makineyi kusurlu bir makine olarak nitelendiren Wolf, yüksek kaldıraçlı ve yüksek derecede birbiriyle entegre finansal kurumlar tarafından para yaratıldığını ifade etti.  Durumun daha kötü bir hale gittiğini vurgulayan Wolf, ''Tüm bunlar tehlikenin geldiğine işaret ediyor.

Bu şekilde yürütülen istikrarsız bir sisteminiz varsa, krizler kaçınılmazdır'' diye konuştu.  J.C. Flowers CEO'su J. Christopher Flowers ise bankacılık sektöründeki aşırı regülasyonlar nedeniyle krizi ufukta görüyor.

Tüm kuralların karda zayuflamaya neden olduğunu bildiren Flowers, ''Bu gerçek bir kırılganlık. Kimse yüzde 5 getiri sağlayan bir sektöre yatırım yapmaz'' diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir