Dumankaya İnşaat'ın sahibi ve ortakları duman oldu..

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturmada kapsamında, Dumankaya İnşaat'ın sahibi ve ortakları olan 6 şüphelinin tüm mal varlıklarına el konuldu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal  destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, dumankaya İnşaat'ın  sahibi ve ortakları olan 6 şüphelinin tüm mal varlıklarına el konulmasına karar verildi.

dumankaya-mal-varligi

FETÖ/PDY'ye "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla  Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen,  aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri ve iş adamlarının da  bulunduğu şüphelilere yönelik soruşturma sürüyor.

Savcılık, "terör örgütüne finansman sağladıklarına dair kuvvetli  şüphe" bulunduğu gerekçesiyle, soruşturma kapsamında şüpheli olan Dumankaya  İnşaat'ın sahibi ve ortaklarının mal varlıklarına el konulmasını talep etti.

Talebi değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında, dosya  kapsamında yer alan şüphelilerin organize şekilde hareket ettikleri, ikna  ettikleri bazı iş adamları ve esnafa Bank Asya'da hesap açtırdıkları, Türkiye  çapında toplanan himmet, burs, kurban, abonelik paralarını bu iş adamları ve  esnafın hesaplarında toplanmasını sağladıkları, hesap sahibinden vekaletname veya  rızası olduğuna dair belge alan şüphelilerin bu hesaplardan çektikleri paraları  örgütün faaliyeti çerçevesinde kullandıkları, tüm eylem ve işlemlerin örgütün  talimatlarıyla yapıldığı belirtildi.
Kararda, bu faaliyet kapsamında banka görevlisi, hesap sahibi, hesaptan para çeken veya çekleri işleme sokan kişilerin de şüpheliler arasında  yer aldığı, bu eylemleriyle terörizmin finansmanını sağladıkları, kayıtsız bir  şekilde makbuz veya hiçbir belgeye dayandırılmadan vatandaşın dini duygularını  istismar ederek gerek rızasıyla gerek zorlama ve mecbur bırakmayla kayıt dışı  olan para ve çeklerin Bank Asya aracı kılınarak sisteme sokulduğu, sanki hesap  sahibinin ticari bir işlemiymiş gibi gösterildiği, böylece suçtan kaynaklanan mal  varlığı değerlerini akladıkları vurgulandı.

Tüm bu anlatılan eylemlerin Bank Asya hakkında Teftiş Kurulu'nun  hazırladığı raporda da ayrıntılı olarak saptandığının belirtildiği kararda, dosya  kapsamında bu işlemleri yapan üç grubun mevcut olduğu, bu kişilerin Bank Asya  görevlileri, hesap sahipleri ile bu hesabı bir şekilde kullanarak terör örgütüne  finansman sağlayan örgütün ileri gelen elemanları olduğu kaydedildi.

Dosya kapsamında ifadesi alınan gizli tanıkların, Dumankaya isimli  firmanın tüm ortaklarıyla birlikte FETÖ/PDY'ye üye oldukları, örgüte finansman  sağladıkları yönünde beyanda bulundukları aktarıldı.

Kararda, dosya kapsamında adı geçen şüphelilerin terör örgütü  FETÖ/PDY'ye üye oldukları, üyeliğin gereğini finansal açıdan yerine getirdikleri,  bu örgüte finansal destek sağladıkları, örgütün propagandasını da yaptıkları,  Halit Dumankaya'nın oğlu olan şüpheli Barış Değer Dumankaya'nın halen firarda  olduğu ve tüm aramalara rağmen yakalanamadığı, aile fertlerinin gözaltında  olduğunu bildiği halde şüphelinin teslim olmadığı ifade edildi.

Bank Asya müfettişlerince hazırlanan raporda ise Dumankaya şirketine  ait bin 200 çekin sadece bir şubede işlem gördüğünün tespit edildiği, bu  nedenlerden Dumankaya isimli firmanın sahibi ve ortakları olan şüphelilerin tüm  mal varlıklarına el koyma kararı verilmesi talep edildi.
Kararda, savcılığın talebinin kabul edildiği, Dumankaya İnşaat  firmasının sahipleri ve ortakları olan şüpheliler Halit Dumankaya, Necla  Dumankaya, Uğur Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya ve Semih Serhat  Dumankaya'nın tüm mal varlıklarına el konulduğu belirtildi.

SÜREÇ
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında,  aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri ve iş adamlarının da  bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı.

Bu kapsamda düzenlenen operasyonda aralarında iş adamları, FETÖ/PDY  üyeleri ile Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Murahhas  Üyesi Halit Dumankaya ile Yönetim Kurulu üyeleri Semih Serhat Dumankaya ve Ayla  Dumankaya Pirinççi'nin de bulunduğu çok sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı.

Halit Dumankaya çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince "suçtan  kaynaklı mal varlığını aklama" ve "terör örgütüne finansman sağlama" suçlarından  22 Nisan'da tutuklanmış, aylık tutukluluk incelemesi sırasında da adli kontrol  hükümleri kapsamında serbest bırakılarak ayağına elektronik kelepçe takılmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *