Dow Jones'ta ürküten benzerlik

Hulbert Financial Digest Editörü Mark Hulbert, Dow Jones'un performansının 1929 yılına benzerliği ile ürkütücü gözükse de bunun 1929 demek olmadığının altını çizdi.

dow jones'ta urkuten benzerlikTHE LİRA-Dow Jones Endüstriel ortalamasının son 18 aydır gösterdiği performans, Dow'un 1929 ekonomik krizinin öncesinde gösterdiği 18 aylık performansı ile benzerlik gösteriyor. Öte yandan, Hulbert Financial Digest Editörü Mark Hulbert, herhangi bir yüksek miktarlı satış gerçekleştirmeden önce iki kere düşünülmesi konusunda uyarıyor. 

Hulbert, Wall Street Gazetesi için yazdığı makalesinde ''Grafiği istatiksel geçerliliği en iyi ihtimalle tartışılabilir. Bir çok kişi bunun dikkate alınması gerektiğine işaret etse dahi, bu durum bir krizin geleceğinin habercisi değil'' ifadelerini kullandı.
McClellan Raporu yatırım bülteni editörü McClellan, 3 Şubat 1924'ün, 14 Ocak 2014'e özdeş olduğunu not etmişti. 
McClellan'ın bu tutumuna şüpheli yaklaşan Hulbert ''Aynı süreç için yeterli sayıda periyodu incelerseniz, buna benzer bir çok tablonun sonunun krizle bitmediğini görürsünüz''diye ekledi.
Pennsylavania Üniversitesi finans pröfesörü Jeremy Siegel de krizin yaklaştığını düşünmüyor. Hisse senetlerinde gerçekleşen son kazanımların ekonomik büyüme ve kazanç kaynaklı olduğunu düşünen piyasa uzmanı Siegel ''Benim, Dow için belirlediğim borsa rayici 18.000 seviyesi''dedi. Bu seviye Dow'un şimdiki seviyesinin yaklaşık yüzde 12,4 üzerinde gerçekleşiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *