Dolarla ilgili korkutan tahmin!

Goldman Sachs, yayımladığı son raporda, Türk Lirası'ndaki değerlenmenin sürdürülemez olduğunu belirterek, 6 ile 12 aylık süreçte doların 2,50 lira olacağını öngördü.

dolarla ilgili korkutan tahmin!

ABD'li banka Goldman Sachs, c'na dair yeni bir rapor yayımladı. Geçtiğimiz aylarda liranın güçlendiğini belirten banka, para biriminin Mayıs 2013-Ocak 2014 arasında gördüğü kaybın yüzde 40'ını telafi ettiğini kaydetti.

Raporda bu durumun TL'nin yüzde 5,5 kadar aşırı değerli hale gelmesine neden olduğu ifade edildi.

'SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL'

Liradaki bu yükselişin sürdürülebilir olmadığını ifade eden banka, bunun için iki gerekçe öne sürdü. Birinci gerekçe olarak küresel piyasanın doları destekleyici hale geleceğine işaret eden Goldman, ikinci neden olarak ise kurdaki yükselişin makroekonomik düzeltmeyi tersine çevireceğini öne sürdü.

'FAİZ ARTIRIMI İKİNCİ YARIDA GELEBİLİR'

Liradaki değerlenmenin Merkez Bankası tarafından faiz artırımı beklentisini azalttığını belirten Goldman, "200 baz puanlık faiz artırımı beklentimizi 2014'ün ikinci yarısına taşıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Faizin indirilmesi için de bir gerekçe görülmediğini belirten Goldman Sachs, "Erken faiz indirimi sabitlenmemiş enflasyon beklentileri ve büyük dış dengesizlikler nedeniyle pahalıya mal olabilir" yorumunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir