Doları bekleyen büyük tehlike!

Uzmanlar, uluslararası rezerv para birimi olarak anılan doların tahtının uzun vadede sallantıda olduğu uyarısında bulunuyor.

Doları bekleyen büyük tehlike!

TRT Haber'e göre, Amerikan doları bugünlerde yatırımcıların gözdesi... Ancak uzmanlar, uluslararası rezerv para birimi olarak anılan doların tahtının uzun vadede sallantıda olduğu uyarısında bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu IMF tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünyadaki merkez bankalarının 6 trilyon dolar değerindeki yabancı döviz rezervlerinin yüzde 62'sini dolar oluşturuyor. Ancak tedavüldeki paraların içinde doların ağırlığı giderek azalıyor.

6O YILDA YÜZDE 90'DAN YÜZDE 15'E DÜŞTÜ

Araştırmada, 1952 yılında dünyada tedavüldeki paranın yüzde 90'ını Amerikan doları oluşturuyordu. Bugünse bu oran yüzde 15'e düşmüş durumda.

ÇİN YUANI YÜKSELİŞTE

Dick Bove imzasıyla yayınlanan araştırmada, yatırımcıların artık güvenli liman olarak Çin yuanına kaydığı kaydedildi.

Bove, Amerikan CNBC televizyonunda yayınlanan röportajında, "Büyük çoğunluk Amerikan dolarının tahtından inmeyeceğini öngörüyor. Ama 5 ila 10 yıl içinde bu değişebilir" dedi.

ABD'Yİ BEKLEYEN BÜYÜK RİSK

Amerikan Kongresi'nde federal bütçe konusundaki anlaşmazlığın Amerikan mali sistemine güveni sarstığını anlatan Bove, Amerikan dolarının uluslararası rezerv para statüsünü kaybetmesi halinde, 1 trilyon dolarlık bütçe açığının ciddi sorun haline geleceği, Washington'ın para basarak borçlarını ödemede zorlanacağı uyarısında bulundu.

ÇİN'DEN YENİ HAMLELER

Wall Street Journal gazetesi de Çin ile Yeni Zelanda'nın, paralarını doğrudan konvertibl hale getirerek, 2 ülke arasındaki ticarette dolara çevirme zorunluluğunu ortadan kaldırmak için müzakere yürüttüğünü duyurdu. Çin, Avustralya ile de benzer bir anlaşmaya varmıştı.

Avustralya ile Yeni Zelanda Merkez Bankaları, portföylerindeki Çin hazine bonolarının ağırlığını artıracaklarını da açıkladı.

"ABD'NİN BİR NUMARALI GÜVENLİK SORUNU: DOLAR"

Amerikalı uzmanlara göre, Washington'ın 1 numaralı güvenlik sorunu, doların uluslararası rezerv para olarak kalmasını sağlamak. Bir uzman, bu konunun, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapmasından bin kez daha önemli olduğunu savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir