Dolar yine ateşlendi! Euro coştu

Dolar fiyatları, ABD'deki siyasi belirsizliğin etkisiyle 3.62 seviyesinin üzerini görürken, Euro fiyatları ise 4 TL'nin üzerini gördü.

dolarin atesi yeniden yukseldi! euro 4 lirayi asti

ABD'de giderek artan siyasi belirsizlikler piyasaları sarsarken, dolardaki küresel değer kaybına rağmen azalan risk iştahına paralel olarak dolar/TL yükseliyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde bir değer kaybı gözlenirken, piyasalar ABD'deki gelişmeleri ve risk iştahının seyrini izleyecek.

Dün saat 17.14'te 3.5590/3.5610 seviyesinde olan dolar/TL, en yüksek 3.6202 seviyesinin üzerini görürken saat 10.52 itibarıyla 3.6148 seviyesinde işlem gördü. Euro fiyatları ise en yüksek 4.0306 seviyesini görürken aynı saatlerde 4.0251 seviyesindeydi.

ABD'de Cuma günü açıklanan ve beklentilerin altında kalan verilerin Fed'in Haziran ayı ardından beklenen faiz artışlarına ilişkin kuvvetli bir sinyal içermemesi gelişmekte olan ülke para birimlerinde iyimserliğe neden olmuş, dolar/TL de yönünü aşağı çevirerek 3.53'lü seviyelere gerilemişti.

DÖVİZ KURLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN...

DOLARDA 3.62 SEVİYESİ GÖRÜLEBİLİR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Küresel piyasalarda USD değer kaybetmesine rağmen, genel olarak ağırlıkta olan riskten kaçış modu EM para birimlerinin önemli bir kısmına da baskı yapmaktadır. Nitekim, ABD’de Başkan Donald Trump kaynaklı olarak artan politik riskler ve spekülasyonlar çerçevesinde para piyasaları, hisse senedi piyasaları ve tahvil/bono piyasalarında önemli kırılımlar meydana gelmiştir. EM kurları bu riskten kaçış içerisinde çekici bir görüntü sergilemiyorlar, TRY’de de değer kaybı dünkü BİST kapanışı sonrasında devam etti ve kurda 3,59 seviyelerine doğru yükseliş yaşandı" dedi.

Erkan değerlendirmelerine şöyle devam etti: "Trump hakkındaki spekülasyonların artarak devam etmesi ve veri takviminde kur fiyatlamalarını etkileyecek önemde bir veri olmaması nedeniyle mevcut faktörlere bakılarak fiyatlama yapılacağını düşünüyorum. Bu da TRY’de değer kaybı momentunun devamı demek olacaktır. Türkiye Merkez Bankası’ndan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini artıracak bir adım gelmemesi durumunda, 3,62 seviyesine doğru gün içinde hareketlenme görmemiz mümkün olabilir. %12’ye yaklaşan fonlama maliyetleri ve swap piyasasındaki yüksek faizler son dönemde TRY’yi arbitrajcıların ve carry tradecilerin gözdesi haline getirmişti ve zaman zaman gelen alımlar ile TRY’nin 3,50’li seviyelerde kalabiliyor olması yoğunlukla bundan kaynaklıydı. Ancak konjonktürel fiyat baskılarının şu anda daha ön planda olduğunu görüyoruz.

Bizim için olumlu tarafı, Fed faiz artırımına ilişkin tahvil ve opsiyon piyasasındaki fiyatlamaların düşüyor olması. Haziran’dan sonrasına ilişkin ihtimaller zayıflıyor, ancak aslında küresel ekonomik toparlanma ve kısa vadeli dış sermaye arasında da ikilem yaratacak bir durum ortaya çıkacaktır. Diğer yandan EURUSD paritesinin 1,10’lu seviyelerde fiyatlanıyor olması da normalde bizim için olumlu. Ancak sepet bazında TRY’de bir değerlenme olamıyor. Bu da aslında USDTRY kurunun gidip gidebileceği en aşağı seviyelere zaten gitmiş olduğu algısını kuvvetlendirebilir."

PİYASALARIN GÜNDEMİ

Yurt içinde bugün saat 10.00'da Mayıs ayı tüketici güven endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise saat 11.30'da İngiltere perakende satışlar, saat 15.30'da ABD işsizlik maaş başvuruları ve Philadelphia Fed endeksi açıklanacak.

ABD'DE SİYASİ BELİRSİZLİK

ABD Başkanı Donald Trump'ın federal bir soruşturmayı engellediği iddia edilirken, bu durum Trump'ın vaad ettiği ekonomik büyümeyi destekleyici politikaların gerçekleşmesini tehlikeye atıyor. Ayrıca Trump'ın başkanlığı bırakmak zorunda kalması ihtimalini de gündeme getirerek yatırımcıların siyasi belirsizlik nedeniyle riskten kaçmasına neden oluyor.

Trump'ın mensup olduğu Cumhuriyetçi partiden bir grup siyasetçi Trump'ın geçen yılki seçim ekibi ile Rusya arasındaki olası ilişkileri inceleyecek bağımsız bir inceleme yürütülmesini isterken, bir siyasetçi Trump'ın görevini kötüye kullandığını ifade etti.

Rusya'nın ABD'deki seçimlere müdahale edip etmediğini araştırmak üzere FBI eski başkanlarından Robert Mueller'in atanması Asya piyasalarında herhangi bir tepkiye yol açmadı.

TAHVİL BONO PİYASASI

Yurt içi tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge olan 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 10.67, valörde son işlemde yüzde 10.70 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 11.55 oldu. Bugün ise spot kapanışta yüzde 11.50 seviyesindeydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 74 = 77