Dolar-TL yeniden tırmanıyor

Haftaya 2,18 seviyesinin altında 2,1763'e gerileyerek başlamış olan Dolar/TL, internete düşen ses kayıtlarının ardından yeniden tırmanışa geçti.

dolar-tl yeniden tirmaniyor

Yeni haftaya 2,18 seviyesinin altında 2,1763'e gerileyerek başlayan Dolar/TL, dün gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile arasında olduğu iddia edilen telefon görüşmelerinin internette yayınlanmasının ardından 2.20 seviyesinin üzerine çıktı.

Türk lirası Asya seanslarının açılışından bu yana yaklaşık yüzde 2 değer kaybederek, gelişen piyasa paralarından bugün negatif ayrıştı.

Kayıtlar ile ilgili gece 23.00 sularında açıklama yapan Başbakanlık, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında bir telefon görüşmesi olduğu iddiası eşliğinde, bu akşam internet aracılığıyla servis edilen ses kayıtlarının, ahlaksızca bir montaj ürünü olup, tümüyle gerçek dışı olduğunu" söyleyerek haberi yalanladı. Başbakanlık açıklamasında "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nı hedef alan bu kirli teszgâhı kuranlardan hukuk içinde hesap sorulacaktır" ifadeleri kullandı.

Başbakanlığın açıklamasının ardından CHP ve MHP olağanüstü toplandı.

CHP'nin MYK üyeleri partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplandı. Toplantı sonrasında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Haluk Koç, Başbakan'ı istifaya çağırdı.

Ses kayıtlarının ardından yükselişe geçen Dolar/TL sabah karşı kazançlarını hızlandırdı ve 08:00 sularında yüzde 2.21 tırmanarak 2,2232'den 2 yılın en yüksek düzeyini gördü. Kur, zaman zaman sabahın ilk saatlerinde kazançlarını sınırlı oranda azaltarak 2.20'li düzeyleri kaydetse de, 12:53 itibariyle yüzde 1.26 yükselerek 2.2017'den işlem görüyor.

Euro/TL yüzde 1.32 değerlenerek 3.0269'a çıkarken, . yarım euro ve yarım dolardan oluşan sepet kur yüzde 1.27 artışla 2.6138'e yükseldi.

Analistler, siyasi belirsizliğin masada olduğu sürece dolar/TL'de aşağı yönlü hareketlerin sınırlı olacağını, teknik olarak önemli direnç seviyesi olan 2,22 seviyesinin takip edileceğini belirtiyor. Bu seviyenin üzerinde kapanışların yaşanması durumunda 2,2250 - 2,2350 bandının izleneceğini ifade eden analistler, 2,19 - 2,20 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydediyor.

(12:56'da güncellendi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir