Dolar TL 2.10'u gördü

Siyasi gerilimin etkisi ile dolar TL tarafında Asya işlemlerinde 2.10 seviyesi görüldü

dolar tl 2.10'u gorduDün arka arkaya gelen istifalar sonrasında piyasalarda gerilimin artması BİST 100’ün yüzde 4.2’lik kayıpla kapanmasına neden olurken dolar TL tarafında ise 2.0907 seviyesine kadar gelindi.

Sabah saatlerinde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İç İşleri Bakanı Muammer Güler’in istifası gelirken, piyasalarda sert dalga yaratan Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın gün ortasında yaptığı istifa konuşması oldu. Başbakan Erdoğan’ın da istifa etmesi gerektiğini söyleyen Bayrakar’ın açıklamaları siyasi gerilinin tırmanası olarak algılanırken, gün sonunda Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin’in de istifası sonrasında yüzde endeks günü 66.096 seviyesinden kapattı. Endeks son 4 ayın en düşük seviyelerine geldi.

Gece saatlerinde Köşke çıkan Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı görüşme sonrasında 10 kişinin revizyonu ile yeni kabineyi açıkladı.

Dün Merkez Bankası’nın 450 milyon dolarlık döviz satışı sonrasında gerilim nedeniyle dolar TL 2.0907 seviyesinin altına gelemedi. Bu gelişmelerin ardından sabah Asya seansında dolar TL dolar karşısında 2.10 seviyesini görürken 2.0993 ile seviyesine geldi. Sepet kur 2.4844 seviyesine gelirken sabah saatlerinden euro TL 2.8706'ya geldi. Dolar endeksi yeni günde 80.572 seviyesini işaret ediyor.
 

Türkiye CDS'leri 245 ile yılın en yüksek seviyesini gördü.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir