Dolar güçlenince Altın ve Gümüş'ü şeytan çarptı

Altın ve gümüş fiyatları, dolardaki yükselişin sürmesinin olumsuz etkisi ile sert bir kayıp yaşadı..

Altin ve gumus guclu dolarin etkisi ile sert dustu

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini Fed Başkanı Jerome Powell ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans'tan gelen ekonomi ve faiz oranlarına ilişkin değerlendirmelere çevirdikleri bir ortamda, dolardaki güçlü yükselişin etkisiyle altı haftanın en düşük seviyesine indi. Gümüş sert düşüşünü sürdürdü.

Powell Salı günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisinden tam bir toparlanmaya geçebilmesi için önünde uzun bir yol olduğunu ve ilave desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. Powell ayrıca Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Seçilmiş Altkomisyonu'nda merkez bankasının virüs konusunda attığı adımları değerlendirecek.

Diğer taraftan, Evans Fed'in faiz konusundaki yeni yönlendirmesinin, enflasyon zamanla ortalama yüzde 2 seviyesine gelmeden önce bir sıkılaştırmaya gitmesini imkansız hale getirmediğini söyledi. Bu gelişmelerin ardından Bloomberg'in dolar göstergesi Salı günü yeni gün içi zirvelerine ulaştı.

Spot altın yüzde 1. düşerek ons başına 1,873.23 dolar ile 12 Ağustos'tan beri en düşük seviyesini gördükten sonra Londra saati ile 13:36'da'de 1,883.69 dolara geldi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 5.5 düşüşle ons başına 23.0654 dolara gerileyerek 30 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesine inerken, platin yüzde 1.3 ve paladyum yüzde 0.1 değer yitirdi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günkü yüzde 0.5 yükselişinin ardından yüzde 0.3 daha tırmandı.

AxiCorp küresel baş piyasa stratejisti Stephen Innes, "Altın güçlü dolardan darbe alıyor," dedi ve "Fiyatlar 1,880 dolara yaklaştıkça pozisyonların azalmasından dolayı altın sıkı bir zorlukla karşılaşacak. Bu seviyenin altına bakmayın, sert bir düşüş olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Altın Fiyatları

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir