Dolar fiyatları tarihinin rekorunu kırdı

Dolar dün açıklanan FED tutanaklarının ardından bu sabah 1.9870 TL ile tarihi zirvesini gördü.

Dolar fiyatları tarihinin rekorunu kırdıDün gece açıklanan son faiz toplantısına ilişkin tutanakların tahvil alım programının Eylül ayından itibaren azaltacağına yönelik yatırımcılardaki endişeleri gidermemesiyle kur ve sepet Asya piyasasındaki işlemlerde tarihi zirveyi gördü.

DAHA DA ÇIKMASI BEKLENİYOR

Merkez Bankası’nın ‘sürpriz’ faiz artırımını doğru tahmin eden Goldman Sachs , doların 2.2 TL’ye çıkmasını bekliyor.

Milliyet'in haberine göre Merkez Bankası’nın önceki günkü faiz artırımını doğru tahmin eden ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’tan şimdi de ‘Dolar 2.2 TL olur’ kehaneti geldi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu önceki gün borç verme faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 7.75’e yükseltti. Karar öncesi ABD’li Bloomberg Ajansı’nın faiz kararı öncesi görüşüne başvurduğu 11 ekonomist faizin değişmeyeceği yönünde öngörüde bulunurken Goldman Sachs 50 baz puan artış beklediğini açıklamıştı.

Goldman Sachs bu kez ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ta yer alan bir haberde, Türk Lirası’nın dolar karşısında yüzde 15 daha değer kaybına uğrayacağını, 1 doların 2.2 TL olacağı öngörüsünde bulundu.   

DOLAR TARİHİ ZİRVESİNDE 

Bu arada Avro, dün kapanışta 2.6399 TL’den işlem görürken, Dolar dün açıklanan FED tutanaklarının ardından bu sabah 1.9870 TL ile tarihi zirvesini gördü. Yarım avro, yarım dolardan oluşan döviz sepeti ise 2.3043 ile tarihi zirvedeydi.

Dolar/TL 1.9870'e kadar yükseldikten sonra 1.98 TL seviyelerinde dengeli görünüyor. Dolar dün akşam kapanışta 1.9730 TL düzeyindeydi.

BIST YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Öte yandan, dövizdeki hareketlilik, dünya ve alternatif piyasalarda da kayıplara neden oldu. Borsa İstanbul, Kasım 2012’den beri gördüğü en düşük seviyeden günü kapattı. BIST 100 Endeksi yüzde 3.46 gerilemeyle günü 69 bin 709 puandan bitirdi.

Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında 0.50 baz puan artışa gitmesi sonrası önceki gün yüzde 9.47’yi gören, daha sonra yüzde 9.36’dan günü kapayan gösterge tahvilin faizi, dün 9.52’den açıldı ve günü 9.53’ten tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir