Dolar ateşi sönmüyor

ABD Merkez Bankası'nın kısa sürede tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceği beklentisi gelişmekte olan ülkeleri sarsmaya devam ederken, Türkiye bu depremden en fazla yarayı almayı sürdürüyor.

Dolar ateşi sönmüyor

Son iki işlem gününde yüzde 5 düşen Borsa İstanbul ’da düşüş bugün de devam ederken, dolar tarihi zirveye yaklaştı. Bankalara arası piyasada dolar 2.0550 TL’yi geçti.
Merkez Bankası dün başlayan ve bugün de devam edecek ek parasal sıkılaştırma (EPS) döneminde en az 520 milyon dolar satacak. Dolar 5 Eylül’de 2.0664 TL ile zirveye ulaşmıştı. Son bir haftada dünyanın en fazla düşen borsası olan Borsa İstanbul bugün de yüzde 1 geriledi.

Bu arada Türkiye ile aynı kategoride yer alan Endonezya’da, merkez bankası polika faizini cari açığın yönetimini kolaylaştırmak için 25 baz puan artırarak yüze 7.5’e yükseltti. Endonezya yılın ikinci çeyreğinde yüksek tutarda cari açık açıklamasının ardından ülke varlıklarının çekiciliğini artırmak ve yatırımcılara güven vermek için politika faizini Haziran’dan bu yana 175 baz puan yükseltti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir