Dolar 3 TL'yi aşar mı?

Credit Suisse, dolar/TL'nin üç ay içerisinde 3.07'ye yükseleceğini öngörüyor. BBN gelişmekte olan ülkeler baş stratejisti Win Thin ise dolar/TL'nin Ocak'taki yüksek seviye olan yaklaşık 3.06'yı test etme yolunda olduğunu söyledi.

dolar 3 lirayi asar mi?Credit Suisse, 3 aylık dolar/TL hedefini 3.07 olarak belirledi.

bloomberght.com'da yer alan habere göre, Credit Suisse, EMEA bölgesi para birimlerinde zayıflamanın devam edeceğini öngörüyor. Credit Suisse, CEEMEA paralarının çoğunun dolar karşısında düşük seyrettiğini ve Güney Afrika Randı'nın sepetin en kötü performansını gösterdiğini ifade etti.

Credit Suisse, Fed'in güvercin tavır sergilemeyi sürdürmesinin EMEA bölgesini desteklemek için yeterli olmamasıyla birlikte, bölge para birimlerinin düşük performans göstermeye devam edeceğini öngörüyor.

Credit Suisse, dolar/TL'nin üç ay içerisinde 3.07'ye yükseleceğini öngörüyor.

Credit Suisse, emtia fiyatları ve siyasi belirsizlik nedeniyle lira, rand ve rublede aşağı yönlü beklenti taşıyor. Urum, EMEA bölgesindeki tüm önemli merkez bankalarındaki politika duruşunun genişlemeci ya da faiz artırımına ara verme yönüne doğru eğildiğini, bölgedeki son siyasi gelişmelerin sürpriz bir şekilde elverişsiz olduğunu belirtti.

New York merkezli Brown Brothers Harriman'da (BBN) gelişmekte olan ülkeler baş stratejisti Win Thin ise, 10 Mayıs tarihli araştırma notunda Türk lirasının bu yıl gelişmekte olan ülke para birimlerindeki rallinin altında getiri sağladığını söyledi. Thin, artan siyasi endişelerin etkisinin iyileşen temel ekonomik göstergelerin etkisine ağır basacağını ve bu durumun 2016'nın ikinci yarısında da sürebileceğini söyledi.

Thin, dolar/TL'nin Ocak'taki yüksek seviye olan yaklaşık 3.06'yı test etme yolunda olduğunu ve hatta bu seviyeyi geçebileceğini söyledi. Raporda, Ocak'taki yüksek seviyenin tüm zamanların zirve seviyesi olan ve Eylül 2015'te görülen 3.0750 seviyesinin hemen altında bulunduğu belirtilirken, mevcut durumda ilk destek seviyesinin 2.90 olduğu bunun sonrasında 2.80 seviyesinin yeni destek olacağı ifade edildi.

Thin, "Gelişmekte olan piyasalar döviz modelimiz Lira'nın çok zayıf temelleri olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullanarak, TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerinin altında getiri sağlamaya devam etmesini bekliyor.

BBN raporunda, "Yeni ve henüz denenmemiş TCMB Başkanı nedeniyle, piyasaların kurumsal bağımsızlık ve politika yapıcılık konularında haklı olarak endişeli olmaya devam edeceğini düşünüyoruz." denildi.

Türkiye'nin cari işlemler dengesinde yılın ikinci yarısında ekonominin iyileşmeye başlamasıyla kötüleşme olabileceği ve "bazı olumlu ekonomik gelişmelere rağmen" 2016'nın ikinci yarısında Türkiye'nin kredi notunun düşürülmesi riskinin bulunduğu belirtildi.

Brown Brothers Harriman gelişmekte olan ülkeler baş stratejisti Win Thin, Türkiye'de enflasyonun düşük kalmaya devam etmesi olasılığı ve TCMB'nin "genişleme döngüsünü yoğunlaştırmaya başlamak üzere" olması nedeniyle Türkiye tahvillerinin göstergenin üzerinde getiri sağlamaya devam edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir