Dolar 2 TL'yi gördü

İlk yarıyı sakin geçiren yurtiçi piyasalarda seyir ikinci yarıda tersine döndü. BIST'te satışa dönerken, Dolar/TL 2,010 ile rekor düzeyi gördü.

Dolar 2 TL'yi gördü

Güne sakin başlayan piyasalarda öğleden sonra seyir tersine döndü. Güne 1.9887'den başlayan dolar, ikinci seansta tedirginliğin artmasıyla 2 TL'nin üzerini gördü. Sepet bazında TL de yeni zirve olan 2,3322'ye kadar çıktı.

Dolar tüm gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybederken, TL karşısında yükseliyor.

Merkez Bankası'nın 350 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açmasına rağmen Dolar/TL kotasyonları 2,010 ile rekor düzeyi görmesinin ardından 1,99 bandında hareket ediyor. Merkez Bankası'nın ihalesine teklif 707 milyon dolar oldu.

FED Başkanlarından gelen açıklamalar FED'e ilişkin belirsizlikleri artırıyor.  Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart'ın açıklamalarının FED'in Eylül'de tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağına yönelik beklentileri artırmasıyla Dolar/TL rekor düzeye çıkarken, BIST'te satış hızlandı.

FED'de yaşanacak başkan değişikliğinin politikayı etkilemeyeceğini kaydeden Lockhart, FED'in tahvil programının azaltılmasında elinde çok seçenek olduğunu söyledi. St. Louis Fed Başkanı Bullard ise Fed'in tahvil alımlarını azaltma konusunda acelesi olmadığını belirtti.

ABD'de birinci el konut satışları beklenenden fazla gerileyerek üç yıldan fazla bir sürenin en büyük düşüşünü yaşamasının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri geriliyor. ABD'de 10 yıllık tahvil faizleri 2.846'ya geriledi. İkinci seansta yüzde 1 üzerinde satışların görüldüğü BIST veri sonrası gevşedi. BIST 100 endeksi bugün %0,54 gerileyerek 67.932 seviyesinden kapandı. Bugünkü toplam işlem hacmi 3 milyar 117 milyon TL oldu. İçeride iki yıllık tahvil faizleri 20 baz puan yükselişle 9,74 seviyesine yükseldi.

Euro/Dolar paritesinin yüzde 0,37 primli 1,3407 seviyesinde seyrederken, Euro/TL kuru yüzde 0,67 oranında yukarıda 2,6713 seviyesinde seyrediyor. Yurtdışında Avrupa ile ABD borsalarında sınırlı yükseliş hakim.

Doların rekor yüksek seviyeleri görmesinin ardından altının onsu iki ayın en yüksek seviyesini gördü. Altının ons fiyatı gelişen ülke piyasalarından çıkışlara paralel olarak yükselişi sürdürdü ve haftanın son işlem gününde 1389 ile son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.