"Doğalgaz için fazla panik yapılıyor" dedi

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, “Bizim ne kadar almaya ihtiyacımız varsa, Rusya’nın da satmaya ihtiyacı var” dedi.

dogalgazda fazla panik yapiliyorSOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yavuz, BloombergHT’de katıldığı programda enerji gündemini değerlendirdi. Yavuz, doğalgaz tedariki konusunda siyasi gerilimin ardından yaşanan endişeler konusunda, “Türkiye doğalgaz ithalatında Rusya’nın payını 2023’e kadar yüzde 30’lara düşürebilir” dedi.

Habertürk'ün haberine göre,  Yavuz, “TANAP’ta kapasite kullanımını yüzde 100’e çıkarmak için başka hatlar kullanılabilir” diye konuştu. “Doğalgaz konusunda fazla panik yapılıyor” diyen Kenan Yavuz, şöyle devam etti: “Bizim ne kadar almaya ihtiyacımız varsa Rusya’nın da aynı şekilde satmaya ihtiyaç var. Bu ürün petrol gibi istenildiği zaman istenilen yere satılacak esnekliğe sahip değil. Boru hatları üzerinden girmek zorunda. Doğalgazda Rusya’nın payının yüzde 30’a düşürülmesi 2023’te gerçekleştirilebilir. TANAP’ın kapasitesi belli, diğer kaynaklar da eğer projeleri erken biterse buna dahil olabilir. Ancak bir süre sonra oradaki tüm kapasiteyi Azerbaycan kullanacak.” 

'KURDAN YETERİNCE YARARLANAMADIK' 

2015’in Türkiye için fırsat yılı olabileceğini ancak iç gelişmelerin bunu engellediğini de belirten Kenan Yavuz, “Kurun yükselmesinden petrol fiyatındaki düşüşten yeterince yararlanamadık. 2016 çok daha iyi olacak” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *