Dink cinayetinin videosunu PARALEL MÜDÜR saklamış

Hrant Dink cinayetini gösteren kamera kayıtlarının dönemin İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer tarafından gizlendiği tespit edildi.

dink cinayetinin kamera kayitlarini gizlemis

Silahlı suikast sonucu öldürülen AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in vurulduğu gün olay yerinde iki jandarma istihbarat elemanının olduğu saptandı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından savcıya ifade veren istihbaratçılar, “bizim işimiz müdahale değil, sadece izlemek. Biz işimizi yaptık” şeklinde ifade verdi.

Asıl şok bunun ardından yaşandı ve olay yeri kamera kaydının İstanbul Emniyeti’nde Ali Fuat Yılmazer’in talimatıyla saklandığı tespit edildi. Daha önce “yok” denilen kamera kayıtları Paralel Yapı’ya bağlı Emniyetçi Yılmazer’in talimatıyla saklandı.

Şu ana kadar onlarca kişinin ifadesine başvurulan Dink soruşturmasında eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Trabzon Emniyeti istihbarat görevlileri Özkan Mumcu, Muhittin Zenit ve Ercan Demir, ihbarlara rağmen cinayeti önlemedikleri gerekçesiyle tutuklandılar. Savcı Gökalp Kökçü, soruşturmada sona geldi ve iddianameyi yazmaya başladı.

KAMERA KAYITLARI GİZLENMİŞ

Soruşturmayı yürüten savcılık, İstanbul Emniyetine verdiği talimatta olay yerine ait geçmiş son 10 yıla ait tüm mobese kayıtlarının tek tek incelenmesini istedi. Yapılan araştırmada daha önce emniyetten mahkemeye giden flu görüntülerin yer aldığı kayıtların aksine başka kayıtların da olduğu tespit edildi.

17 Aralık yargı darbesi teşebbüsünün ardından emniyette yapılan değişikliklerle beraber yeni gelen ekipler, titiz bir çalışmayla son 10 yılın tüm kayıtlarını mercek altına aldı. Dink’in öldürüldüğü gün olay yerinde elde edilen görüntülerin o tarihlerde arşive kaldırılıp üzerine de farklı bir yazı not düşülerek saklandığı görüldü. Söz konusu görüntüleri açan ekipler, katil zanlısı Ogün Samast’ı takip eden iki kişi olduğunu saptadı. Görüntü kayıtlarının o dönem İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer’in emriyle gizlendiği belirtildi.

9 YIL ÇÖZÜLEMEYEN SIR

19 Ocak 2007’de AGOS Gazetesi önünde başından vurularak öldürülen gazeteci Hrant Dink cinayeti soruşturmasında o günden bu zamana kadar olay yerinde iki kişinin daha olduğu iddiası vardı. Söz konusu iddia o dönem soruşturmayı yürüten savcılar Fikret Seçen ve Selim Berna Altay tarafından mercek altına alınmadı.

Davayı yürüten eski özel yetkili mahkeme olay yeri kamera kayıtlarına dair defalarca araştırma talep etmişse de bir sonuca ulaşılamadı. AGOS’un çevresindeki Akbank ve Saray Kumaşçılık’a ait kamera kayıtları TÜBİTAK ve Adli Tıp tarafından incelendi. Ancak görüntülerde yer alan iki kişinin kimler olduğuna dair net bir bulguya rastlanılamadı. Flu olduğu ifade edilen görüntülerdeki sır iki kişinin kim olduğu ise sonradan tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir