Devlerin gözü Yunanistan'a döndü

9 ay öncesine kadar Yunanistan ile ilgili birşey görmeye tahammül edemeyen yatırımcı rotayı yeniden Yunanistan'a çevirdi.

Devlerin gözü Yunanistan'a döndü

Geçtiğimiz haftalarda Templeton gelişen ülkeler fonu yöneticisi Mark Mobius yatım planları arasına Yunanistan’ı yeniden gözden geçirmeye başladığını, yeniden yatırı yapabileceklerini açıklamıştı.

Mobius’tan sonra finans dünyasının önemli isimleri de gözünü Yunanistan’a çevirdi. Altı yıllık resesyon döneminde hemen hemen bütün piyasalardan dayak yiyen Yunanistan yeniden yatırımcıların radarına girdi.

Ülke endeksi 5 Haziran 2012’de yeniden sınıflandırılarak gelişmiş ülkeler kategorisinden çıkartılarak gelişen ülke kategorisine çekildi. Bu gelişme sonrasında ASE Endeksi yüzde 146 değer kazandı. 2007’den bu dönemde kadar olan zaman diliminde ise endeks yüzde 79 değer kaybı yaşamıştı. Yunanistan’ın 10 yıllık devlet tahvilleri Mart 2012’de gördüğü yüzde 33.7 ile zirve seviyelerden yüzde 8.31’e kadar geriledi.

Paulson&Co ve JP Morgan gelişen piyasa fonları almaya başlarken, Renaissance Capital ve Templeton bu fonlar ile ilgilendiklerini açıkladılar.

Fonlar ile birlikte şirketlerinde yeniden bölge ile ilgilenmeye başlarken JP Morgan’dan Francesco Conte ülkede görünümün tamamen değiştiğini belirtti. 2.8 milyar dolarlık fon yöneten Conte,Yunanistan’ın büyük fırsatlar sunduğunu, iyi iş yapan şirketlerde değerlenmeler çok ucuz olduğunu dile getirdi. Yunanistan’ın krizden çıkmaya başladığı kaydedilirken, ülkede yapılan kesintiler nedeniyle maliyetlerinde düştüğü belirtildi.  Ülkede karlılık büyümesinde geniş alan olduğuna da dikkat çekildi.

Bundan 9 ay önce kimsenin Yunanistan ile ilgili bir şeye elini sürmek istemediğini belirten Piraeus  Bank CEO’su Anthimıs Thomopoulos yatırımcıların şimdi Yunanistan dışında bir şey görmek istemediklerini söyledi. Gelişen ülke statüsünde güçlü kur ile ülkenin ayrıştığına dikkat çekildi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 80 = 89