Davutoğlu: "Bir daha asla cesaret edemeyecekler!"

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kobani eylemlerinde sergilenen vandallığa bir daha kimsenin cesaret edemeyeceğini söyledi.

davutoglu: bir daha cesaret edemeyecekler!Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin İstişare toplantısında konuştu.

Davutoğlu konuşmasında ağırlıklı olarak Kobani eylemlerine değinerek, Kobani'nin kendileri için tarihi bir miras olduğunu ülke genelinde gerçekleştirilen eylemleri ise bu işin bahane edenlerin gerçekleştirdiğini belirterek, bu tarz vandallığa bir daha izin verilmeyeceğini söyledi. Davutoğlu, Türkiye'nin asla bir kaosun içine çekilemeyeceğini de vurgulayarak 1990'lara kesinlikle dönülmeyeceğini söyledi.

ASLA KAOSA SOKAMAYACAKLAR

Türkiye'de bir takım taşlar yerine oturdu derken birilerinin Kobani'yi bahane ederek düğmeye bastığını ifade eden Davutoğlu, ''Kobani vandalizmi ile 33 vatandaşımız hayatını kaybetti, 3 polisimiz şehit oldu. Bu vahşi ve alçakca saldırılar neden yapıldı? Bu yolla Kobani'ye mi yardım ettiler. Bunları yapanlar bilsinler ki Türkiye'yi asla kaosa sokamayacaklar.'' dedi.

SALDIRILARDA 3 UNSUR HEDEF ALINDI

Kobani'de gerçekleştirilen saldırılarda 3 unsurun hedef alındığını da ifade eden Başbakan Davutoğlu,

  1. Birincisi kamu binaları..  Kamuya ait yerler yakılıp yıkılarak kamunun otoritesi hedef alındı.
  2. İkincisi ise işyerleri... İşyerleri yakılıp yağmalanarak bir nevi ekonomi hedef alındı ve güvensizlik oluşturulmaya çalışıldı.
  3. Üçüncü ise AK parti binaları... AK Parti binalarına saldırılarak burada tek parti hakim olur mesajı verildi.

Ancak yine söylüyorum asla ve asla kamu düzeninden taviz verilmeyecektir.'' diye konuştu

VANDALLAR GELECEĞİ İMHA ETMEYE ÇALIŞIYOR

Çözüm sürecini korumaya kararlı olduklarını ve Kobani'nin kendileri için tarihi bir miras olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Kobani bahanesi ile yapılan eylemlerin amacının Doğu ve Güneydoğu'da başlatılmış olan kalkınma hamlelerini boşa çıkartmak olduğunu ifade ederek, ''Kim ne yaparsa yapsın bu kalkınma hamleleri devam edecek. Tüm teşvik projelerinde bu bölgelerimize öncelik verdik ve vermeye devam edeceğiz.İşte bu vandallar bizim oluşturduğumuz böyle bir geleceği imha etmeye çalışıyorlar.'' dedi.

1990'LARA KESİNLİKLE DÖNÜLMEYECEK

Türkiye'nin kesinlikle 1990'lı yıllara geri dönmeyeceğini de belirten Davutoğlu, Türkiye'nin 2023 hedeflerine doğru yol almaya devam edeceğini ve kesinlikle ama kesinlikle çözüm sürecinin de teröre kurban verilmeyeceğini söyledi.

BİR DAHA CESARET EDEMEYECEKLER

Kamu otoritesinin bir daha sarsılmamak üzere yeniden dizayn edileceğini de belirten Davutoğlu bir daha kimsenin böyle bir vandallığa kalkışamayacağını ve cesaret dahi edemeyeceğini kaydetti.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Birilerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu için bir takım planlar içinde olduğunu ve bölgenin alt yapısını tahripkar bir şekilde yok ettiğini dile getiren Davutoğlu, ''Biz ise bu bölgeyi yeni bir medeniyetin inşaasında merkez haline dönüştüreceğiz. Buraların gelişmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.'' diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir