Darbe planını bakın ne zaman yapmış

Mısır ordusunun Mursi'yi devirme planını 8 ay önceden hazırladığı ortaya çıktı...

Darbe planını bakın ne zaman yapmış

Ordu yol haritasını açıkladığı gün taraflarla 7 saat görüşmüş. Müslüman Kardeşler örgütü bu görüşmede ordunun teklifini reddetmiş. 60 yıllık cumhuriyet tarihinde sadece bir kaç yıl hariç askeri rejimle idare edilen Mısır'da 30 yıllık Hüsnü Mübarek dönemini bitiren Tahrir Meydanı isyanından sonra demokratik seçimle iktidara gelen Müslüman Kardeşler üyesi Muhammed Mursi 1 yıl 4 gün cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturabildi. Mursi'yi devirme planının Mısır ordusu tarafından 8 ay önce hazırlandığı ortaya çıktı. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Eş Şuruk'un haberine göre, geçen yıl göreve geldikten bir ay sonra Mübarek'in en yakın adamlarından birisi olan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Hüseyin Tantavi'yi görevden alarak emekli eden Mursi, yerine kendisine darbe yapan Abdul Fettah El Sisi'yi atamıştı

Ardından askerin yetkilerini kısıtlayan Mursi, geçen aralık ayında çıkardığı bir kararnameyle yetkilerini genişleterek aldığı bütün kararlar yargı denetimi dışında bırakmıştı. Mursi'nin kendisini geniş yetkilerle donatması halktan büyük tepki görürken, gazeteye göre, ordu bu olaylar sonrasında darbe planını hazırlayarak Mısır'ın yol haritasının ana hatlarını belirledi.

7 saatlik görüşme

Mursi'nin birinci yıldönümü dolaysıyla muhalifler sokağa döküleceklerini ilan ettikten hemen sonra çıkan olaylar üzerine Mısır ordusu, hazırladığı yol haritasını Mursi'ye sundu. Ancak Mursi askerin önerisini reddetti.

Mısır ordusu, açıklayacağı yol haritasını son şeklini vermek için dini liderler, göstericiler, gençlik hareketi ve muhalif partileri görüşmeye çağırdı. Ordu ayrıca Müslüman Kardeşler'in önde gelen liderlerinden olan ve Özgürlük ve Adalet Partisi grup başkanı ve aynı zamanda Parlamento Başkanı Said El Katatni'yi de görüşmelere çağırdı. Ancak Katatni, "Siz meşru iktidara darbe yapacaksınız" diyerek bu teklifi geri çevirdi.

ABD'ye bilgi verildi

İslamcı Nur partisi ise davete olumlu cevap vererek görüşmelere katıldı. Ordu 7 saat boyunca yol haritası için taraflarla görüşmede bulundu.

El-Sisi'nin devlet televizyonundan yönetime el koyarak anayasayı askıya aldığı konuşmadan bir kaç saat öncesinde de ABD'ye bilgi verildi. Eş Şuruk'a konuşan kaynaklara göre, 7 saat süren görüşmelerde en önemli noktanın Mursi'nin akıbeti oldu. Masaya iki öneri konuldu. Bunlardan birincisine göre Mursi'nin cumhurbaşkanlığı görevinden kalıp kalmaması referanduma sunulacaktı. İkinci seçenekte ise erken seçim önerisi vardı. Ancak toplantıya katılanlar iki öneriyi de reddetti. Gazete, "Bu askeri bir darbe değil. Açıklanan yol haritasını 7 saatlik toplantıya katılan taraflar belirledi. Yol haritasında İslamcı Nur partisi de hemfikir" diye yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir