Darbe hükümeti göstericileri dağıtma kararı aldı

Mısır'da "Ulusal diyalog görüşmeleri" çerçevesinde ülkedeki liberal ve sol görüşlü siyasi parti ve grup temsilcileriyle biraraya gelen geçici hükümetin Başbakanı Hazım Biblavi, devam eden gösterilerle ilgili konuştu.

Darbe hükümeti göstericileri dağıtma kararı aldı

Güç kullanmanın en son ihtimal olduğunu söyleyen Biblavi, "önce yasalara göre hareket edilecek" dedi. Kahire'deki Rabiatül Adeviye ve Nahda meydanlarının boşaltılması için güç kullanılması yönündeki kararın ise en son seçenek olduğunu söyledi.

Toplantıya Mısır Halk Akımı Paltformu Başkanı Hamdin Sabbahi, Demokratik Mısır Partisi Genel Başkanı Muhammed Ebu'l-Gar, Vefd Partisi Genel Başkanı Es-Seyyid el-Bedevi, Demokratik Cephe Partisi Genel Başkanı Usame el-Gazali Harb, Özgür Mısırlılar Partisi temsilcisi Ahmed Said, Halk İttifak Partisi temsilcisi Abdulgaffar Şekur, Nasıri Partisi lideri Samih Aşur ile Ulusal Kurtuluş Cephesi liderlerinden Abdulcelil Mustafa katıldı.

Toplantıda yer alan darbe yanlısı siyasi liderler de meydanların göstericilerden boşaltılması sürecinde can kaybı yaşanmaması gerektiğine vurgu yaptılar.

Mısır'da 3 Temmuz'daki darbeden bu yana polis, asker ve baltacı çetelerinin saldırılarında en az 300 kişi hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir