Cumhurbaşkanı: "İki eş başkanın dokunulmazlığı kalkmalı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan dönüşü önemli açıklamalarda bulundu.

erdogan: iki es baskanin dokunulmazligi kalkmali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşü uçakta Genel Yayın Yönetmeni ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

PARTİ KAPATILMAZ, DOKUNULMAZLIKLAR KALKAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a HDP'lileri tutumu ve teröre destek olan bu kişilerin partilerinin kapatılıp kapatılmayacağı soruldu.

- HDP Eş Başkanlarının anayasal suç niteliğinde açıklamaları var. Parti kapatmalar eskide kaldı ama yenilir yutulur olmayan beyanlar için değerlendirmeniz nedir?

BU İKİ EŞ BAŞKAN ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR

İki eş başkanın yaptığı açıklamalar kesinlikle anayasa suçudur. Haklarında cumhuriyet başsavcılıklarının başlattıkları süreçler var. Bu konuların takip edilmesinin gereğine inanıyorum. Parti kapatma olayı düşünülmemeli, gündeme dahi gelmemeli. Ama suçu irtikap eden milletvekili, belediye başkanı veya başkaları olabilir. Bunlar bunun bedelini ödemek durumundadır.

DOKUNULMAZLIKLARI KALKARSA TERÖRLE MÜCADELEYE OLUMLU YANSIR

Diyarbakır ve Ankara Başsavcılıklarının başlattığı soruşturmaları da bu çerçevede değerlendirmek lazım. Dokunulmazlıklarının kaldırılması suretiyle başlayacak süreç, inanıyorum ki terörle mücadele açısından ülkemizdeki havayı da olumlu yönde etkileyecektir. Ülkeyi parçalayıp bölmeye yönelik mesajları kabul etmemiz mümkün değil. Devlet içinde devleti kabul etmemiz asla mümkün değil. Bunlara karşı gerekli cevabın verilmesi, müeyyide uygulanması, yargı mekanizmasının devreye girmesi suretiyle atılması gereken adımlar var. Şu anda Meclis’te 160’ı aşkın dosyaları var bunların. Bu dosyalar gözden geçirildiği zaman neyi kapsıyor, masaya yatırılacak ve ona göre adım atılacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *