Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan keskin Katar açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yenikapı'daki AK Parti iftarında konuşma yaptı. Erdoğan, Katar konusunda çok net mesajlar verdi.

cumhurbaskani erdogan'dan tarihi katar aciklamasiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yenikapı'daki AK Parti iftarında yaptığı konuşmada Katar krizi konusunda tarihi açıklamalarda bulundu.

Körfez ülkelerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "kardeş kavgasının kazananı olmaz, iftiralarla bir yere varılmaz" derken, Türkiye'nin Katar'ı desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

Erdoğan konuşmasından o bölüm:

KATAR AÇIKLAMASI

Üzülerek ifade ediyorum; son günlerde Körfez bölgesindeki kardeş ülkeler arasında yükselen tansiyon tüm Müslümanların ramazan sevincine gölge düşürmüştür.

İslam dünyasının birçok sorunla, sıkıntıyla boğuştuğu bir dönemde buna yenilerinin eklenmesi yanlıştır. Bölgemizin geleceğine dair planların, kirli hesapların devreye alındığı bir süreçte enerjimizi kendi iç meselelerimizde tüketmek, kıt kaynaklarımızı boşa harcamak asla doğru değildir.

"KÖRFEZ'DEKİ KARDEŞLERİME SESLENİYORUM: İFTİRALARLA BİR YERE VARILMAZ"

Şu gerçeğin herkes tarafından bilinmesi gerekiyor. Buradan tüm Körfez'deki kardeşlerime sesleniyorum; Liderler ve Körfez halkı sizlere sesleniyorum, kardeş kavgasının kazananı olmaz, iftiralarla bir yere varılmaz. Böyle bir kavganın kazanan tarafı bölgemizdeki istikrarsızlıktan, gerilimlerden, kan ve gözyaşından beslenen odaklar olacaktır.

"BUNUN SÜRATLE GİDERİLMESİ LAZIM"

Bıktık biz bu kavgalardan, Müslüman'ın Müslüman'ı kırmasından bıktık. Suriye'de olanlar ortada, Irak'ta olanlar ortada, bunların yayılması ne fayda getiriyor? Yemen'de olanlar ortada, Afganistan ortada, Arakan ortada, Myanmar ortada. Bunlar bize ne kazandırdı ki, hala buradan bir şeyler bekliyoruz. Süratle bunun giderilmesi lazım.

ABD'NİN "ABLUKAYI HAFİFLETİN" ÇAĞRISINA İLK YORUM: TAMAMEN KALDIRILMALI

Bu akşam Amerikan Dışişleri Bakanı bir açıklama yaptı, Tillerson... Özellikle süreci hafifletmek gibi, bu ambargoyu düşürmek gibi... Böyle bir açıklaması oldu. Ben diyorum ki bu tamamen kaldırılmalı, kardeşler arasında bu olmamalı.

"SUUDİ YÖNETİMİNDEN BİR RİCAM VAR..."

Özellikle Suudi yönetimine bir ricam var: Siz körfezin en büyüğüsünüz, en güçlüsüsünüz, biz size hadimü'l haremeyn iş-şerifeyn dedik. Siz düşmanlıkları değil, özellikle siz orada kardeşliğin baş tacı olmalısınız, onları bir araya getirmelisiniz ve Suudi Arabistan'a da hadimü'l-haremeyn eş- şerifeyn olarak yakışır diyorum, bunu yapması lazım ve bunu da bekliyoruz. Bu da bizim hakkımızdır.

Erdoğan'dan Körfez'e beklemedikleri mesaj!

"KUSURA BAKMAYIN, BİZ KATAR'A HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Şimdi biz aç veya susuz veyahut da Katar'daki kardeşlerimizin yanında olmak, onlara gıda yardımında bulunmak, onlara gıda ihraç etmek, ilaç vesaire ihraç etmekten dolayı rahatsız olanlar var. Kusura bakmayın, biz Katar'a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

"KATAR'IN TERÖRE DESTEK VERDİĞİNE HİÇ ŞAHİT OLMADIM"

Her gün yeni bir haber... Katar'da çeşitli hizmetlerle ilgili kurulmuş vakıfları terör örgütü olarak ilan ediyorlar, olmaz böyle bir şey. O vakıfları ben de tanıyorum ve ben de biliyorum. Katar'ın bugüne kadar teröre destek verdiğine şahit olmadım.

KATAR'A TÜRK ASKERİ GÖNDERİLMESİ VE ASKERİ ANLAŞMALAR

Savunma sanayiyle ilgili biz Katar'la anlaşmayı bugün yapmadık ki, Katar'la bizim bu anlaşmayı yapmamız 2-3 yıllık bir süreçtir ve o günden bugüne Parlamento'muzdan bunu yeni geçirme durumunda kaldık. Şimdi ben sesleniyorum Körfez'deki dostlarımıza, Amerika'nın Katar'daki üssü sizi niye rahatsız etmiyor? Orada başka ülkelerin üsleri de var onlar sizi niye rahatsız etmiyor?"

Şurada son bir iki haftaya kadar bu kadar iyi münasebetleri olan Körfez ülkelerine şimdi ne oldu da dost Körfez'deki bu kardeşlerini terör ülkesi olarak ilan ediyorlar? Anlamak mümkün değil.

"KATARLI KARDEŞLERİMİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ"

Kusura bakmasınlar, biz Katarlı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Bize ne görev düşüyorsa hak yolunda desteğimizi vermeye devam edeceğiz ama şunu da söyleyeyim, bizim güzel bir sözümüz var ya, alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.

KATAR'I KÜÇÜMSEYENLERE AYETLE CEVAP

Efendim "Katar küçük bir ülke, bir yanlış yaparsanız şöyle yaparız ha!.." Öyle değil, öyle değil!

Ne diyor Rabbimiz, "Biz nice az inanmış toplulukları, inanmamış kalabalıkların üzerine galip kıldık" diyor.

Biz buradan gücümüzü alarak yolumuza yürüyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 2 =