‘Çözüm için çabalıyoruz’

Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Portas’ın istifası sonrası tehlikeye giren koalisyon hükumetinin akıbeti ile ilgili belirsizlik sürüyor.

‘Çözüm için çabalıyoruz’

Başbakan Pedro Passos Coelho koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Merkez-Halk Partisi (CDSPP) liderinin istifasının kişisel olduğunu, partisinin hükumete bağlılığını etkilemediğini savundu. Coelho yaptığı basın açıklamasında hükumetin dağılmayacağı yönünde güven veren ifadeler kullandı, ancak Portas’ın partisi ile devam eden müzakerelerde henüz net bir karara varılamadı.

Başbakan ‘‘Sayın Paulo Portas partisi ve kendi adına ülke istikrarının korunması ve hükumete destek vermek için bir çözüm bulacağı yönünde teminat vermiştir. Portas ile birlikte en kısa zamanda ülkenin bulunduğu duruma en uygun çözümü bulmak için çalışmalarımız devam edecektir’‘ şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Portas, Vitor Gaspar’ın bıraktığı Maliye Bakanlığı’na atanan isme tepki göstererek istifa etmiş, lideri olduğu partinin desteği olmadan azınlıkta kalacak koalisyon hükumeti tehlikeye girmişti.

Siyasi krize çözüm bulmak için Cumhurbaşkanı Anibal Silva parti liderleri ile pazartesi günü bir araya gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir