Çin'in reform paketi büyüsünü kaybetti

Çin'de Kasım ayında detayları belli olan kapsamlı reform planının beklentileri karşılayamayabilir.

cin'in reform paketi buyusunu kaybettiÇin’de 1990’lardan bu ayan açıklanan en kapsamlı reform planının yıllık büyüme üzerinde sadece yüzde 0.5’lik etki edebileceği açıklandı.

Geçtiğimiz ay Çin Komünist Partisi’nin açıkladığı plan için yapılan ankette 19 ekonomistten 14’ü çıkan politikaların GSYH'yi yüzde 0.5 ve altı oranda, görmezden gelinebilir oranda yükselteceğini düşünüyor.  10 analist ise hükümetin öngördüğü yüzde 7’lik büyüme rakamını yakalayabilmesi için ek parasal teşviki gündeme alması gerektiğini düşünüyor.

Bu ay için politika yapıcıların 2004’ten bu yana en düşük büyüme beklentisini ortaya koyacağı spekülasyonları piyasaları meşgul ederken bunda enerji ve sermaye fiyatları konusunda etkilerin öne çıktığı yorumları yapılıyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bir yandan artan borç riskleri ve hükümet destekli şirketlerin baskılarının üstesinden gelmeye çalışırken, diğer tarafta uzun vadeli büyümeyi sürdürmeye çalışıyor.

Daiwa Capital Markets'ın ekonomistlerinden Kevin Lai, sermaye ve kaynakların daha etkin kullanımı ve israfın azaltılmasıyla, reformların büyüme için aşamalı şekilde pozitif olacağını belirtirken, bazı devlet kuruluşlarının, önceki tekel statülerini kaybederek, ödeyecekler ve 1-2 yıl boyunca borç tarafında da ciddi risk olduğuna dikkat çekti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir