Çin'den yeni Lehman çıkar mı?

Çin için kaygılar artıyor. Pek çok önemli yerden kredi sorununa dikkat çekilirken, 2008'deki ABD kredi krizi ile benzerliklere dikkat çekiliyor.

Çin'den yeni Lehman çıkar mı?

Franklin Templeton’un Gelişmekte olan piyasalar gurubu başkanı Mark Mobius, Çin’deki kredi balonuyla ilgili CNBC mikrofonlarına konuştu.

Çin’de Kriz döneminde yüklü krediler vererek ülkenin büyümesinin ardından  ülkenin kredi bazlı büyümeden tüketim bazlı büyümeye geçmesiyle birlikte sorunlar boy göstermeye başlamıştı. Pazartesi günü Çin’in stoklarında büyük  bir düşüş kaydedildi.

Konut sektöründeki kredilerin geri ödenmeyeceğine yönelik gelen sinyaller ile stoklar yüzde 5,3 düşerek geçtiğimiz aralık ayından bu yana en düşük seviyesini test etti.
 
Mobius "Çin’in durumunun ne olacağını kimse bilmiyor. Çin’de çok değişik bir hikaye var. Çin Bankaları devlet tarafından yönetiliyor, bu yüzden bu bankaların iflas etmesine izin verilemez" şeklinde konuştu.

Mobius, yaşanan likidite probleminin  2008 yılında Amerika’da yaşanan finansal krizle benzerlik gösterdiğini, Çin’de de çok fazla kötü kredi olduğuna dikkat çekti; fakat  bankaların devlet bankası olmasından ötürü o kadar kötü  sonuçlar doğurmayacağını ifade etti.

Mobius “Lehman tarzı bir kriz çıkmaz” dedi. Ayrıca Mobius, Çin’in dış kaynaklı 3 trilyon dolar rezervi olduğunu, bunun bankaları yeniden düzenlenmesinde  kullanılabileceğini söyledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.