Çin'den Gezi Parkı yorumu

Çin Dışişleri Bakanlığı, Taksim Gezi Parkı'nda yaşananlarla ilgili konuştu. Tıpkı Rusya'da olduğu gibi Çin'den de benzer yorumlar geldi...

Çin'den Gezi Parkı yorumuÇin, Türkiye’de devam eden Gezi Parkı protestoları ile ilgili açıklama yaptı. Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında, gazetecilerin sorusu üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Hong Lei, ‘’O durum Türkiye’nin iç meselesidir. Yorum yapmıyoruz. Türkiye’nin siyasi ve sosyal istikrarını sürdürmesini ümit ediyoruz.’’ dedi.

ÇİN MEDYASI OLAYLARI BÖYLE GÖRDÜ

Çin medyası, Gezi Parkı protestolarına başından beri itidalli yaklaşmaya devam ediyor. Televizyon ve gazete haberlerinde olaylar yorumsuz bir şekilde kısa kısa veriliyor. Çin’in sosyal medyasında da olaylara yer verilirken, burada da yorumlardan kaçınılıyor. Haberlerde gösterilere kimlerin katıldığı, yaralı ve gözaltı sayısı, protestocuların istekleri ve gösterilerin bitmesi için alınan önlemler ile tansiyonu düşürmeye yönelik adımlar ve açıklamalar yer aldı.

Çin medyasında yazıdan çok fotoğraflara yer verildi. Çin’in devlet televizyonu CCTV’nin haber kanalında da olaylar aralıklarla haber şeklinde yorumsuz verildi. Son olarak ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurda dönmesiyle birlikte nasıl bir yol izleyeceğinin de merak konusu olduğu ifade edildi.