Çin’de konut fiyatları rekor seviyelerde

Çin'de konut fiyatlarındaki artış Temmuz ayı verilerinde de hız kesmedi.

Çin’de konut fiyatları rekor seviyelerde

Temmuz ayından Çin hemen hemen bütün bölgelerde konut fiyatları yükseldi. Hükümetin konut sektörü için bir sıkılaştırma uygulaması beklentisinin azalması fiyatları destekledi.

Ülkede bir önceki yılı göre geçtiğimiz ay 70 bölgeden 69’unda fiyatlar yükselirken, güneyde yer alan iş bölgesi Guangzhou’da yüzde 17 ile en yüksek artış yaşandı. Pekin ve Şanghay’da fiyatlar yüzde 14 arttı.

Ülkede sıkıntı yaratsa da hükümetin bu konuda henüz bir önlem almaması nedeniyle fiyatlarda artış hız kesmezken, yeni hükümetin farklı düşünceleri olduğu yönünde haberler geliyor. Piyasa uzmanları yeni hükümetin sıkılaştırmalar ile fazla ilgisi olmadığına dikkat çekiyorlar.

Hükümet Mart ayıdan Pekin’de ikinci konutlar için vergileri artırsa da bu uygulamanın yapıldığı tek bölge oldu. Yılın ilk aylarından Pekin’de var olan konutların satışında fiyatlar yüzde 15 yükselirken, Şanghay ve Guangzou’da aynı dönemde bu oran yüzde 11 seviyesindeydi.

Ülkedeki özel verilerde de konut fiyatlarındaki artış ortaya konulurken fiyatlar geçtiğimiz ay yüzde 7.9’luk artış gösterdi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir