Çin sonrasında Asya’da karışık seyir

Hafta ortasına yükseliş ile başlayan Asya endeksleri Çin’den gelen PMI datası sonrasında yönü aşağı çevirdi.

Çin sonrasında Asya’da karışık seyir

THE LİRA/ÖZEL-Geçtiğimiz gün Çin’den yeni teşviklerin geleceği ve Japonya’dan gelen iyimserlik ile yükselen Asya endeksleri ABD’de kapanışlarından yeni rekor seviyelerin test edilmesi ile güne yükseliş ile başladı.

Gün içinde Çin’den gelen ve son 11 ayın en düşük seviyelerini işaret eden HSBC PMI datası ile karışık bir seyre döndü. Son iki ayın zirvesinden yönü aşağı çeviren endeksler ile MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 0.1 düşüş yaşıyor.

Veri sonrasında Çin’in en büyük metal üreticisi Jianxi Copper yüzde 2 üzerinden değer kaybederken, kimyasal üreticisi Kao corp yüzde 4.5 aşağıda. Çin’de Hang Seng yüzde 0.34 aşağıda, Şanghay ise yüzde 0.31’lik aşağı yönlü hareket ile güne devam ediyor.

Yeni günde takip edilen bir diğer veri ise Japonya'dan gelen Haziranda ticaret açığı rakamları oldu.  180.8 milyar yen olan datada ihracat 6.061 trilyon yen oldu.  Yıllık bazda ihracatta yüzde 10’luk artış beklentisi olurken yüzde 7.4 seviyesinde kaldı. Veri sonrasında Japonya endekslerinden Nikkei yüzde 0.58 düşüş yaşıyor. Topix ise yüzde 0.4 aşağıda.

Bölgede takip edilen veriler arasında Avustralya'da 2.çeyrekte TÜFE yüzde 0.4 olurken beklenti yüzde  0.5 olması yönündeydi. Yıllık bazda ise beklenti yüzde 2.5 olurken veri yüzde 2.4’e kaldı. Veri sonrasında S&P/ASX endeksi yüzde 0.2’lük sınırlı yükseliş yaşıyor.

Yeni Zelanda'da da ise Haziran’da dış ticaret fazlası 414 milyon NZD olurken piyasa beklentisi 105 milyon olması yönündeydi. Ülke endeksi ise yüzde 0.3’lük yukarı yönlü hareket ile günde devam ediyor.

Tayvan Taiex yüzde 0.3’lük değer kaybı yaşıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir