Çin piyasalara 50 milyar Yuan enjekte etti

Çin'de gösterge konumdaki para piyasası faiz oranları, Çin Merkez Bankası'nın ülkenin büyük bankalarına doğrudan likidite sağlayarak kredi sıkışıklığını bir miktar hafifletmesi ile geriledi.

Çin piyasalara 50 milyar Yuan enjekte etti

Çin’de para piyasalarının rahatlatılması için 50 milyar Yuan’lık para enjeksiyonu yapıldığı konuşuluyor. Çin Merkez Bankası Cuma günü kredi piyasasındaki sıkışıklığı rahatlatmak için devreye girdi.

Dün yaşanan hareketlerde gecelik repo faiz oranı 5.98 puan artark yüzde 13.85 olurken, 7 gün vadeli repo faizi ise 3.80 puan artışla yüzde 12.06 olarak gerçekleşmişti. 14 gün vadeli repo faiz oranı 52 baz puan düşüşle yüzde 7.41 ve21 gün vadeli repo faiz oranı 8 baz puan artışla yüzde 7.59 olmuştu.

İnterbank piyasasından dün rekor faizlerin görülmesi sonrasında günlük faiz para enjeksiyonu sonrasına dün gün sonunda yüzde 13 seviyesine kadar çıkan gecelik repo faiz oranı yüzde 7.90'a kadar gerikerken, 7 günlük repo faizi yüzde 12'den yüzde 8.33'e indi.

Merkez bankasının 50 milyar Yuan (8.17 milyar dolar)kısa dönemli likidite operasyonu olarak nitelenirken dün görülen rekor seviyeler sonrasında rahatlama gözleniyor. 

UBS stratejisti Chen Qi, en kötünün geride kaldığını, PBOC'nin piyasaları sakinleştirmek ve volatiliteyi önlemek için devreye gireceğini dile getirdi. Faizler ya da munzam karşılıklardaki düşüş karmaşık politika sinyallerini önleyemese de, ters repo işlemlerinin başlatılacağını öngören Qi, likidite sıkışıklığının devam etmesini beklediklerini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir