Çin mi Japonya mı?

Yıl boyunca Japonya hisse senetleri dikkat çekici düzeyde ralli yaptı. 2014'de bu böyle devam edecek mi? Ya da yatırımcıların artık yönünü Çin'e mi çevirmesi gerekiyor?

cin mi japonya mi?Japonya hisse senedi piyasalarında bu yıl görülen gösterişli rallinin ardından şimdi sıra bahisleri başka bir uyuyan deve yani Çin'e yatırmanın zamanı gelmiş olabilir mi?

Japonya'nın Nikkei endeksi sene başından bu yana kadar yüzde 48 yükseliş kaydederken, Şangay Birleşik endeksi aynı dönemde yaklaşık olarak yüzde 1,4 düştü. Bu düşüşün ardından ülke piyasalarında yukarı yönlü hareketin başlayacağı beklentisi doğdu.
Analistler ise yer değiştirmek için doğru zaman olduğuna ikna olmuş gözükmüyorlar.
Societe Generale global portföy dağılımı başkanı Alain Bokobza ''Şu anda Topix/Nikkei piyasası tam verimlilikte çalışıyor ve bundan daha da fazlasını bekliyoruz. Neden kendinize kazazede Çin ile ilgili bu kadar soru sormanız gerekiyor. Yen düşecek ve bu Nikei endeksinin tekrardan yukarı çıkmasına destek olcak. Yani eğer Çin ve Japon hisse senetleri kısa süre içinde bir rekabete girecek ise japonya çok zorlu bir rakip olur'' diye konuştu.
Societe Generale'in 2014 için Nikkei hedefi 17.500 seviyesi olarak gerçekleşirken, endeks şu anda 15.400 seviyesinden işlem görüyor.
Societe General konu hakkında yaptığı açıklamasında yen değer kaybeder ve ihracatda rekabet gücünü arttırırken, Çin kurunun sürekli yukarıya doğru gideceğinin altını çiziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir