'Çin hisselerinde geri sıçrama yok'

Çin merkez Bankası'nın likidite sıkışıklığına dair korkuları önleme çabalarının ülke borsası üzerinde etkisi sınırlı oldu.

'Çin hisselerinde geri sıçrama yok'

Goldman Sachs stratejistleri merkez bankasının kısa vadede likidite sorununu hafifletmiş olduğunu ancak bunun düşüşteki borsada bir değişim getirmeyeceğini düşünüyor.

Çin Merkez Bankasının likiditenin kısıtlamasının yatırımcıların üzerinde korku yaratmasını önleme çabaları yetersiz kaldı. Dünyanın 2. büyük ekonomisinde Çin’de borsa Çarşamba günü yüzde 1,7 oranında değer kaybetti.

 Salı günü işlem saatleri boyunca Şangay Birleşik Endeksinde yüzde 5,7 oranında düşüş kaydedildi. Endeksteki düşüşün hemen ardından güveni tekrar sağlamayı amaçlayan Çin Merkez Bankası yetkilelerinden süreç hakkında açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada geçiçi kıtlıktan kurtulmak ve piyasada istikrarın sağlanması için bazı finansal kuruluşlara likidite sağlandığını belirtti.

 Goldman Sachs stratejistleri, Çin Merkez Bankasının likidite problemini hafifletme çabalarının düşüşte olan borsanın yeniden pozitif seyretmesine yeterli olacağını düşünmüyor. Goldman Sachs tarafından Salı gecesi yazılanı raporda ‘’Biz sürdürülebilir bir iyileşme için kısa vadede çok az katalizör görüyoruz. Bu yeterli değil. Bir süre Amerika’dan buraya fon kayabilir. Öte yandan ekonomik istikrarsızlıkdan dolayı yatırımcılar agresif alımlar gerçekleştirmekten çekinebilirler’’  ifadeleri yer alıyor.

 Çin’in 7 günlük bankalar arası borç verme faizi (piyasadaki likiditenin göstergesi) dün gece 7.5’den 7.2’ye düştü. Borç verme faizinde düşüş olmasına karşın, bu rakam Çin’in ortalama senelik %3 olan borç verme faizinin oldukça üzerinde seyrediyor.

 Goldman Sachs, hafta başında Çin büyüme tahminini 2013 için yüzde 7.8’den yüzde 7.4’e ve 2014 için yüzde 8.4’ten yüzde 7.7’ye indirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir