Çin halka arza yeniden başladı

Bir yıldan uzun süren ara sona ererken Çin'de ilk halka arz gerçekleşti.

cin halka arza yeniden basladiÇin halka arz sezonu açılış yaptı. 14 aylık bekleyiş süreci sonrasında ilk halka arz yapılırken geçtiğimiz hafta regülatörlerin sıkı kuralları nedeniyle arzlarını erteleyen şirketlere rağmen ilk etapta 50 yeni halka arz bekleniyor.

Kasım 2012’den sonra ilk yeni liste geçtiğimiz Cuma günü açıklanırken, endeks yüzde 40 üzerinde geçtiğimiz hafta değer kazandı. Engebeli bir yolda ilerleyeceği beklenen yatırımcılar yeniden yüzünü halka arzlara dönmüş oldu.

Dünyanın en büyük ikinci halka arz pazarı olan Çin’de bir yıldan fazla ara sonrasından ilk halka arz Neway Vave’den geldi. Endüstriyel valf üreticisi Neway Valve’ın hisseleri Şanghay borsasında işlem görmeye başlamasından kısa bir süre sonra yüzde 43 artış kaydetti.

Reformların güçlenmesi ile Batı’dan güçlü talep beklentisi dile getirilirken, aynı reformların Çin piyasası için engebeleri arttırdığı da dile getiriliyor.

Bu ay için en büyük halka arzın Shaanxi Coal olması bekleniyor. 3 milyar dolarlık halka arz gerçekleşmesi beklentisi dile  getiriliyor. UBS Çin analisti Joseph Chee küresel sermayenin görünün yeniden Çin’e döneceğini dile getirirken, ağırlıklı olarak küçük şirketlerin dikkat çekeceğini kaydetti.

Yeni hisseler, yeni şirketler ve yeni fikirlerin daha fazla ilgi gördüğüne vurgu yapılırken finansal istikrarın ve yapısal reformların ön plana çıkartılacağı da dile getiriliyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir