Çin borsalarına güven sarsıldı

Çin'de geçtiğimiz hafta yaşanan şişman parmak olayı sonrasından yatırımcı güveni tartışılıyor.

Çin borsalarına güven sarsıldı

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Çin’de yaşanan tombul parmak vakası ülkede hisse senedi piyasalarına güvenin sarsılmasına nende oldu.  Cuma ilk seansta yüzde 5.6 yükseliş yaşayan Şanghay endeksi regülatörlerin inceleme başlayacağı açıklamalarının da ardından ikinci seansta düşerken günü de negatif kapattı.

2009’den bu yana en sert dalgalanmayı yaşayan Çin endeksleri aynı süre zarfından yatırımların en çok para kaybettiği borsa oldu. Yaşanan olumsuzluklar yatırımcı güvenini de zedelemeye başladı.

Yapılan incelemeler sonrasından şişman parmak vakası yaşandığı açıklanırken yerel aracı kurumların 7 milyar yuan (1.13 milyar dolarlık) yükseliş neden oldu.

Çin Menkul Kıymet Düzenleme Denetim Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre Everbright Securities Co'da otomatik bir hesaptan sürekli olarak büyük ölçekli emirler girildi. Hata, 23.4 milyar Yuan tutarında işlemi etkiledi. Komisyon, Everbright Securities Co için resmi soruşturma başlattı. Ülkenin 9'uncu büyük varlık yönticis olan Everbright'ın Cuma günü yaşanan şişman parmak olayından sonra kaybı 31.7 milyon dolar oldu.

Çin endeksleri Ağustos 2009’dan gördüğü zirvelerden bu yanan yüzde 40 değer kaybederek piyasa değerinden 644 milyar dolar erdi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi yatırımcılar için iyi bir tablo ortaya koyamazken Yunan ASE Borsa’sından sonra en çok kaybı yaşadı.

Yıl genelinden Şanghay endeksi yüzde 8.8 değer kaybı yaşadı. Buna karşın MSCI dünya endeksi yüzde 9.8 yükseldi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir