Çin Asya piyasalarını rahatlattı

Çin'de piyasalara sağlanan likidite kredi krizi korkularını azaltırken Asya genelinde alımları destekledi.

cin asya piyasalarini rahatlattiYeni günde Asya’da Çin’den gelen haberlerin etkisi takip ediliyor. Ülkede dün piyasalara para enjekte edileceğinin duyurulması Asya endekslerinde rahatlaya neden oldu. İki günlük Japonya Merkez Bankası toplantısı öncesinde yükseliş hakim.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yeni günde yüzde 0.3’lük artış ile 139.71 puana geldi. Dün Çin’den gelen büyüme rakamları sonrasından haftanın ilk işlem gününe satış yaşayan Asya’da Salı günü artan talebin karşılanması için Merkez Bankası’nın 120 milyar yuanlık kısa vadeli nakit kolaylığı yapacağı sağlayacağını duyurdu. Kredi krizi korkularını  azaltmak için atılan adım ile Hang Seng yüzde 0.57’lik prim ile güne devam ediyor. Bankalara alık geldiği gözlenirken, Şanghay endeksinde yüzde 0.64’lük artış hakim.

Japonya’da yeni günde hisse senetleri güne yükseliş ile başladı. Nikkie yüzde 1.47’lik artış ortaya koyarken Topix yüzde 0.3’lük primle güne devam ediyor. Dolarda yaşanan yükseliş ile kur yeniden 104 Yen üzerine atarken bu harekette endeksleri destekliyor.

Avustralya’da rekor seviyelere çıkan yaz sıcaklarının ekonomiyi olumsuz etkilediği görülüyor. S&P/ASX yüzde 0.3’lük geri çekilme ile güne devam ediyor.

Güney Kore Kospi yüzde 0.4’lük yükseliş kaydederken, Tayvan Taiex yüzde 0.1’lik yükseliş ile güne devam ediyor. Yeni Zelanda tarafından yüzde 0.6’lık artış takip edilirken Singapur Straits endeksi yüzde 0.3 yukarıda.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir