Çin, ABD'yi ne zaman yakalayacak?

Çin'in, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'yi ne zaman yakalayacağı merak ediliyor.

cin, abd'yi ne zaman yakalayacak?Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'yi ne zaman geçeceği merak ediliyor.
 
İki dev ülke arasında yaşanan güç savaşı, ekonomi alanında da kendisini gösteriyor.
 
Ekonomik ve İş Araştırmaları Merkezi CEBR, 2028 yılına kadar Çin'in ABD'yi yakalayamayacağını belirtti.
 
Uzmanlara göre, ABD ekonomisindeki güçlenme ve Çin ekonomisindeki yavaşlama göz önünde bulundurulduğunda, uzun bir süre daha Çin, ABD'yi yakalayamayacak.
 
Çin'in ekonomik gelişmesinin devam ettiği fakat büyümesinin görece yavaşladığına dikkat çeken analistler, Çin'in 2018 yılında ABD'yi yakalamasını bekliyor.
 
Çin, 1890 yılından bu yana ilk kez 2028 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olacak.
 
Asya ülkelerini domine eden Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği, Avrupa Birliği, Avustralya, ABD, Rusya ve Japonya’ya yaptığı yatırımlar ise 57 milyar 870 milyon doları buldu.
 
Yabancıların cazibe merkezi olmaya devam eden Çin'e ocak-kasım döneminde yapılan doğrudan yabancı yatırımlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,48 artış kaydederek 105,51 milyar dolara ulaştı. Ülkede yılın 11 ayında faaliyet gösteren yatırımcılar, 156 ülke ve bölgeden 4 bin 522 şirkete doğrudan yatırım gerçekleştirdi.
 
Çin'e yılın 11 ayında AB ülkelerinden gelen doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 17,36’lık artışla 6,82 milyar dolar, ABD'den ise yüzde 8,6’lık yükselişle 3,16 milyar dolar oldu. Aynı dönemde 10 Asya ülkesi ve bölgesinden Çin'e gelen doğrudan yabancı yatırımlar ise yüzde 7,45 artarak 91,41 milyar doları buldu.
 
Çin buna ek olarak komşularıyla ticaretinde ABD doları yerine kendi para birimi Yuan’ın (RMB) kullanımı için girişimlerde bulunuyor.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir